პაატა ჟორჟოლიანის თქმით, ორსულებში ვაქცინაციაზე მოთხოვნილება იზრდება:
„უკვე საზოგადოებას იმდენი ინფორმაცია მიეწოდა, რომ ორსულები, რომლებიც მომავალში დედები უნდა გახდნენ, ხვდებიან, რომ ვაქცინაცია აუცილებელია. ეს რაოდენობა იზრდება. მომავალი დედების სამედიცინო განათლება გაიზარდა. ისინი უფრო მეტად ვაქცინირებულები ხდებიან.“
„ომიკრონის შტამი ორსულებში გაცილებით უფრო მარტივად მიმდინარეობს, ვიდრე აქამდე გვქონდა შემთხვევები, მაგრამ ეს არ არის დასამშვიდებელი. არსებობენ ორსულები, რომლებსაც თვითონვე აქვთ სომატური დაავადებები. რა თქმა უნდა, იქ ასე მარტივად ეს არ წარიმართება. ამან შეიძლება გამოიწვიოს გართულება. საერთო პოპულაციაში ომიკრონი უფრო მარტივად მიმდინარეობს,“ - აღნიშნა პაატა ჟორჟოლიანმა.
წყარო:​ „მედიაცენტრი მთავარი“
,,გახშირებული სუნთქვა, ცხვირ-ტუჩის გარშემო სილურჯე, ძილიანობა - ყველაფერი ეს მძიმე მდგომარეობის მანიშნებელია" - ივანე ჩხაიძე
არსებული ვირუსების პირობებში, რა შემთხვევაში უნდა მიმართოს მშობელმა ექიმს და როდის არის საჭირო მცირეწლოვანის გადაყვანა კლინიკაში - ამის შესახებ პედიატრმა, ივანე ჩხაიძემ ,,შუადღის" ეთერში საუბრისას განმარტა.
,,5 წლამდე ასაკობრივ ჯგუფში უფრო დიდი რისკით გამოირჩევა ორ წლამდე ასაკი. რაც უფრო მცირეა ბავშვის ასაკი, მით უფრო მეტია გართულებების რისკი. 5 წლამდე ასაკის შემთხვევაში, აუცილებლად, მაღალი ტემპერატურის პირველივე დღიდანვე საჭიროა ექიმის ჩართვა ბავშვის მართვის პროცესში. ექიმმა უნდა გადაწყვიტოს, მან უნდა შეაფასოს. ეს არ უნდა იყოს სატელეფონო საუბარი. აუცილებლად უნდა მოხდეს ბავშვის გასინჯვა. ყველაზე მეტად ჩვენ რისიც გვეშინია, ეს არის ფილტვების ანთება. ამ დიაგნოზის დასმა გარკვეული მანძილის პირობებში შეუძლებელია. ამიტომ, ფილტვების მოსმენა, სატურაციის შეფასება და ა.შ. არის მართლაც აუცილებელი, განსაკუთრებით - 2 წლამდე ასაკის ბავშვებისთვის. აქ უკვე საკითხი ხდება მნიშვნელოვანია - არის თუ არა საჭირო ბავშვის გადაყვანა საჭირო სამედიცინო დაწესებულებაში. მაგალითად, 15 წლის ბავშვის მართვა, უმეტესად, შესაძლებელია სახლის პირობებში - იქნება ეს ტემპერატურის კონტროლი თუ სხვა. მაგრამ თუ ბავშვი მცირე ასაკის არის, უმჯობესია, შეაფასოს ექიმმა. სითხის მიღების შეუძლებლობა - და არა საკვების, ძალიან გახშირებული სუნთქვა, ცხვირ-ტუჩის გარშემო სილურჯე, ძილიანობა - ყველაფერი ეს მძიმე მდგომარეობის მანიშნებელია. ამ ნიშნების შემთხვევაში, პირდაპირ უნდა მიმართოთ კლინიკას", - აღნიშნა ჩხაიძემ.
წყარო: ,,შუადღე"