„ომიკრონით ინფიცირებისას, როგორც წესი, ბავშვები სამ დღეში უკვე კარგად ხდებიან,“ - პედიატრი მაია ჩხაიძე
პედიატრმა მაია ჩხაიძემ ბავშვებში ომიკრონის მიმდინარეობის შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მშობლებს პანიკის საფუძველი არ აქვთ:
„ომიკრონი ბავშვებში ნამდვილად მსუბუქად მიმდინარეობს, აქვს მსუბუქი და საშუალო მიმდინარეობა. არ მინდა, რომ მშობლები იყვნენ პანიკაში. როგორც კი დაუდასტურდებათ ბავშვებს, არის შიშები. ომიკრონი კი არის კორონავირუსის შტამი, მაგრამ მისი მართვა სახლის პირობებში შესაძლებელია. როგორც წესი, სამ დღეში ბავშვები უკვე კარგად ხდებიან.“
„ომიკრონის დროს არ ხდება ფილტვების დაზიანება. უფრო ზედა სასუნთქ გზებზეა ლაპარაკი. ​ყველა დედამ იცის კრუპი და კრუპის მართვა. ყველას უდევს დექსამეტაზონი მაცივარში. პირველი დახმარება, როდესაც ბავშვს აქვს მყეფავი ხველა, ხმაურიანი ჩასუნთქვა, არის დექსამეტაზონი. მშობლისთვის ძალიან ცუდი მოსასმენი და საყურებელია ხმაურიანი სუნთქვა. დედისთვის მთავარი თვისებაა, რომ არ დაიბნეს. დექსამეტაზონს აქვს ძალიან მწარე გემო. ყველა მშობელს ვთხოვ ხოლმე, რომ რაღაც ტკბილ სითხესთან ერთად მისცენ ბავშვს. კრუპის დროს ბავშვი ზედმეტად არ უნდა შევაწუხოთ. ინექცია, ჩხვტელა ძალიან ცუდია. რომ ნერვიულობს ბავშვი და ტირის, უფრო შუპდება ზედა სასუნთქი გზები. განმეორებაც იცის კრუპმა. შესაძლოა, რამოდენიმე საათში ისევ განმეორდეს,“ - აღნიშნულ საკითხზე მაია ჩხაიძემ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დღე“ ისაუბრა.