საკეისრო კვეთით და ბუნებრივი გზით დაბადებული ბავშვების ნაწლავის მიკრობიოტა ერთმანეთისგან ძალიან განსხვავდება - პედიატრი ფიქრია ჟვანია
პედიატრმა ფიქრია ჟვანიამ საკეისრო კვეთით და ბუნებრივი გზით დაბადებული ბავშვების ნაწლავის მიკრობიოტებს შორის არსებული განსხვავებების შესახებ ისაუბრა:
„ძალიან განსხვავდება ეს მიკრობიოტა იმ ბავშვების, რომლებიც არიან ბუნებრივი გზით დაბადებულები და იმ ბავშვების, რომლებიც გაჩნდნენ საკეისრო კვეთით. როდესაც ბავშვი ბუნებრივი გზით ევლინება ქვეყანას, ის დედისგან იღებს ძალიან კარგ მეგობარ ბაქტერიებს. ეს არის პირველი ჯარისკაცები სამყაროსთან შეხვედრისას. საკეისრო კვეთით გაჩენილი ბავშვები არიან სრულიად დაუცველები და სტერილურები.“
„მნიშვნელოვანია უკვე მეორე ეტაპი ბუნებრივი კვების. აუცილებელია ბუნებრივი კვების პროპაგანდა. რაც შეიძლება გავახანგრძლივოთ ბუნებრივი კვება. გარდა ამისა, ხშირი ანტიბიოტიკების გამოყენება იწვევს მიკრობიომის ძალიან ღრმა ცვლილებებს, რომელიც 5-10 წელიწადში, შესაძლოა, გახდეს ალერგიისა და სიმსუქნის, ხოლო დიდ ასაკში მეტაბოლური სინდრომის განვითარების რისკი,“ - აღნიშნულ საკითხზე ფიქრია ჟვანიამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.
შევიძინოთ თუ არა თევზი ზაფხულში? - შეფ-მზარეულ ნუცა ბაიაძის რეკომენდაციები
შეფ-მზარეულმა ნუცა ბაიაძემ თევზის შეძენისას აუცილებლად გასათვალისწინებელ წესებზე ისაუბრა:
„როდესაც თევზები იწყებენ ქვირითობას, ეს არის დაახლოებით 4 თვე: მაისი, ივნისი, ივლისი, აგვისტო. არსებობს მოსაზრება, რომ ვაცადოთ თევზებს ეს პერიოდი და შემდეგ შევიძინოთ, მაგრამ ეს მითია და არ არის დამტკიცებული კვლევებით.
თევზის შერჩევის რამოდენიმე კრიტერიუმი არსებობს: პირველი კრიტერიუმი არის სუნი, თევზს უნდა ჰქონდეს ნეიტრალური და სასიამოვნო ზღვის სუნი. ცოტა უსიამოვნო არომატი პირველი ნიშანია იმისა, რომ თევზი გაფუჭებას იწყებს. როდესაც თევზს ზედაპირზე მსუბუქად დავაწვებით, ის საწყის ფორმას ისევ უნდა დაუბრუნდეს. თუ მთლიან თევზს ვყიდულობთ, თვალები არ უნდა ჰქონდეს დაბინდული. ეს აუცილებელია. ეს იმის ნიშანია, რომ თევზი დაავადებული და გაფუჭებულია. თუ ფილეს ვყიდულობთ, ეს ნაჭერი უნდა იყოს განცალკევებით, მშრალ, ცივ ადგილას. სასურველია მოთავსებული იყოს ყინულიან ზედაპირზე.
შეიცვალა წესები და დამოკიდებულება გაყინული თევზის მიმართ. ადრე ყველას ეგონა, რომ გაფუჭების ზღვარზე მისულ თევზს ყინავდნენ. ეს მიდგომები შეიცვალა. ახლა არსებობს თევზის დაჭერიდან მალე საკმაოდ ღრმა და სწრაფი გაყინვა. თევზს როგორც კი დაიჭერენ, მაღალი ტექნოლოგიების დახმარებით ღრმა ყინვით გაყინავენ. მომზადებისას ის თითქმის ახალი თევზის იდენტურია. შეფუთვაზეც აქვს შესაბამისი წარწერა, როდესაც ახალდაჭერილი თევზი არის გაყინული,“- მოცემულ საკითხზე ნუცა ბაიაძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „სხვა შუადღე“ ისაუბრა.
წყარო:​ „სხვა შუადღე“