საკეისრო კვეთით და ბუნებრივი გზით დაბადებული ბავშვების ნაწლავის მიკრობიოტა ერთმანეთისგან ძალიან განსხვავდება - პედიატრი ფიქრია ჟვანია
პედიატრმა ფიქრია ჟვანიამ საკეისრო კვეთით და ბუნებრივი გზით დაბადებული ბავშვების ნაწლავის მიკრობიოტებს შორის არსებული განსხვავებების შესახებ ისაუბრა:
„ძალიან განსხვავდება ეს მიკრობიოტა იმ ბავშვების, რომლებიც არიან ბუნებრივი გზით დაბადებულები და იმ ბავშვების, რომლებიც გაჩნდნენ საკეისრო კვეთით. როდესაც ბავშვი ბუნებრივი გზით ევლინება ქვეყანას, ის დედისგან იღებს ძალიან კარგ მეგობარ ბაქტერიებს. ეს არის პირველი ჯარისკაცები სამყაროსთან შეხვედრისას. საკეისრო კვეთით გაჩენილი ბავშვები არიან სრულიად დაუცველები და სტერილურები.“
„მნიშვნელოვანია უკვე მეორე ეტაპი ბუნებრივი კვების. აუცილებელია ბუნებრივი კვების პროპაგანდა. რაც შეიძლება გავახანგრძლივოთ ბუნებრივი კვება. გარდა ამისა, ხშირი ანტიბიოტიკების გამოყენება იწვევს მიკრობიომის ძალიან ღრმა ცვლილებებს, რომელიც 5-10 წელიწადში, შესაძლოა, გახდეს ალერგიისა და სიმსუქნის, ხოლო დიდ ასაკში მეტაბოლური სინდრომის განვითარების რისკი,“ - აღნიშნულ საკითხზე ფიქრია ჟვანიამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.