შესაძლებელია თუ არა 2-3 კვირაში ომიკრონით ხელახლა ინფიცირება? - მაია ბუწაშვილის პასუხი
ინფექციონისტმა მაია ბუწაშვილმა ომიკრონის შტამით რეინფიცირების რისკების შესახებ ისაუბრა:
„სამი კვირის ინტერვალში ხელახლა დაინფიცირება, ალბათ, არარეალურია. ომიკრონის შემთხვევაში ჯერ ზუსტად არ ვიცით იმუნიტეტი რამდენ ხანს გრძელდება, თუმცა სამი კვირა ნამდვილად არარეალურია. ახლა ზამთრის სეზონია. ზოგჯერ შეიძლება სხვა რომელიმე ვირუსი დაემართოს ადამიანს ხელახლა ორ-სამ კვირაში და პისიარი რჩებოდეს ისევ დადებითი.“
„თუ ვირუსების გენეტიკური ანალიზი არ ჩატარდა, რასაც ლუგარის ცენტრი აკეთებს, დაბეჯითებით თქმა, რომ ეს ხელახლა ომიკრონით ინფიცირებაა, შეუძლებელია. ​ზუსტად რამდენ ხანს გრძელდება იმუნიტეტი, ჯერ ჩვენ არ ვიცით. ვერსიას, რომ ვირუსი დასუსტდა და პანდემია დასასრულისკენ მიდის, აქვს არსებობის უფლება. ეს საიმედო ვერსიაა. შეიქმნება პოპულაციური იმუნიტეტი ბოლოს და ბოლოს, რადგან ვხედავთ რამდენი ადამიანი ინფიცირდება. ბოლომდე ამაზე დაყრდნობა, რომ ეს აუცილებლად პანდემიის დასასრულია, ძნელია, იმიტომ, რომ არსებობს ახალი შტამის მოვლენის რისკი. თუ ასე არ მოხდა, მაშინ ნამდვილად 2022 წელი იქნება პანდემიის დასასრული,“- აღნიშნულ საკითხზე მაია ბუწაშვილმა Euronews Georgia-ს ეთერში ისაუბრა.