„თუ ბავშვთან 72 საათის შემდეგ კვლავ ნარჩუნდება მაღალი ტემპერატურა, აუცილებლად მიმაჩნია, გაკეთდეს სისხლის საერთო ანალიზი,“- პედიატრი ინგა მამუჩიშვილი
პედიატრმა ინგა მამუჩიშვილმა ომიკრონის დროს ბავშვებში ცხელების მართვის შესახებ ისაუბრა და მშობლებს საინტერესო რჩევები მისცა:
„ომიკრონის შემთხვევაში არის ხოლმე ასე, რომ მშობლები ბავშვს მისცემენ სიცხის დამწევს და ტემპერატურა, იმის ნაცვლად, რომ დაიწიოს, მაღლა მიდის. როდესაც ტემპერატურა მიდის მაღლა, სანამ ის პიკს მიაღწევს, ბავშვისთვის დამახასიათებელია სისხლძარღვების სპაზმი და კანკალი. ზოგჯერ არის ხოლმე, თითქოს ბატუტზე ხტუნაობს ბავშვი, ისეთი ძლიერი შემცივნებაა. როდესაც ტემპერატურა პიკს მიაღწევს, ბავშვი ცხელდება, ხურდება. ამ დროს ბავშვი აუცილებლად უნდა გავაგრილოთ. როდესაც კანკალია, შეიძლება ბავშვი ჩავათბუნოთ.“
ინგა მამუჩიშვილის თქმით, ძალიან მაღალი ტემპერატურის დროს, შესაძლოა, ბავშვს სიცხის დამწევი საშუალების გაორმაგებული დოზა მივცეთ:
„ავტორთა ერთი ნაწილი ამბობს, რომ ბავშვს ძალიან მაღალი ტემპერატურის დროს, შესაძლოა, მივცეთ სიცხის დამწევი საშუალების გაორმაგებული დოზა. შეიძლება ამ დროს თავის ტვინში ჰიპოქსიური პროცესების განვითარება მოხდეს. ​თუ სიცხის დამწევი მივეცით, მაგრამ ტემპერატურა კვლავ მაღლა მიდის, ჩვენ შეიძლება გამოვიყენოთ ხალხური მეთოდები. ბავშვი გავაშიშვლოთ, დავზილოთ ოთახის ტემპერატურის თბილი წყლით და არა ცივი წყლით! ბავშვს უნდა დავუზილოთ კიდურები, მაგისტრალური სისხლძარღვების ადგილები. ზოგიერთს ამ ხალხურ მეთოდებზე ეცინება, მაგრამ ხშირ შემთხვევაში ამართლებს ეს მეთოდები. ათქვეფილი კვერცხის გული წასმული ხელისგულებსა და ფეხისგულებზე მაღალი ტემპერატურის დროს შეიძლება ერბოკვერცხივით შეიწვას და ამ დროს ტემპერატურა მოდის დაბლა. სითხეებით, გრილი ჩაებით, რძით, კომპოტებით დავტვირთოთ ბავშვი. ბავშვმა შეიძლება არ დალიოს სითხე, მაგრამ ყლუპებით მაინც უნდა შევთავაზოთ.“
„ვინაიდან დღეს საქმე გვაქვს ომიკრონთან და შტამთან, რომელიც ჩვენთვის აბსოლუტურად შეუსწავლელია, სასურველია მაღალი ტემპერატურის პირველივე დღეს ბავშვის პირადი ექიმი ჩავაყენოთ საქმის კურსში, დავურეკოთ, ვესაუბროთ. თუ ბავშვთან 72 საათის შემდეგ კვლავ ნარჩუნდება მაღალი ტემპერატურა, აუცილებლად მიმაჩნია, გაკეთდეს სისხლის საერთო ანალიზი, თუნდაც ჰემოგრამა, რათა შევისწავლოთ ბავშვის ორგანიზმის ჯანმრთელობის მდგომარეობა. ომიკრონი ახალი შტამია და ჩვენ არ ვიცით ის როგორ განვითარდება, ამიტომ სისხლის საერთო ანალიზი მაინც გავაკეთოთ ბავშვებში,“- აღნიშნულ საკითხზე ინგა მამუჩიშვილმა რადიო „ფორტუნას“ ეთერში ისაუბრა.