„მაცივრის პროდუქტები ამ სამი კატეგორიის ხალხში რიგი დაავადებების განვითარების მიზეზი შეიძლება გახდეს,“- გიორგი ღოღობერიძის რჩევები
ექიმმა გიორგი ღოღობერიძემ მაცივარში შენახული პროდუქტებისგან მომდინარე საფრთხის შესახებ ისაუბრა და ორსულებს, სუსტი იმუნური სისტემის მქონე ადამიანებსა და 65 წელს გადაცილებულ ადამიანებს საინტერესო რჩევები მისცა:
„ეს თემა საინტერესოა ორსულებისთვის, 65 წელზე მეტი ადამიანებისა და იმუნური სისტემის დაქვეითების პრობლემის მქონე ადამიანებისთვის. ეს თემა აქტუალურია იმიტომ, რომ მაცივარში ბევრ რამეს ვინახავთ. მაცივრის პროდუქტები ამ სამი კატეგორიის ხალხში რიგი დაავადებების განვითარების მიზეზი შეიძლება გახდეს. დაავადება, რომელსაც დღეს გავარჩევთ, იქნება ლისტერიოზი. ამ თემის შესახებ აუცილებლად უნდა იცოდე. ლისტერიოზი არის დაავადება, რომლის წარმოშობა ბაქტერიულია. რა უნდა ვიცოდეთ ამ ბაქტერიაზე? ეს ბაქტერია გვხვდება მაცივარში. მაცივარში ის აზიანებს პროდუქტებს, ხორცს, რძეს. თუ ორსული, 65 წელს გადაცილებული ადამიანი ან იმუნოდეფიციტის მქონე ადამიანი დალევს ამ არაპასტერიზებულ რძეს, ან მიირთმევს ამ დელიკატურ ხორცს, შეიძლება მას განუვითარდეს ლისტერიოზი. მსუბუქ შემთხვევებში ადამიანს ექნება ცხელება, კუნთების ტკივილი, ფაღარათი და ალაგდება თავისით.“
„მძიმე შემთხვევებში ლისტერიოზს შეიძლება ჰქონდეს სხვა გართულებები. შეიძლება იყოს სეფსისი, თავის ტვინის ანთება, ენცეფალიტი, მენინგიტი, ან ორივე ერთდროულად, აბსცესი. ფეხმძიმეები, რომლებიც დალევენ ამ არაპასტერიზებულ რძეს ან მიირთმევენ ხორცს, ექნებათ გრიპის მსგავსი სიმპტომები. ის იფიქრებს, რომ კოვიდი აქვს და შეიძლება არ მიაქციოს ყურადღება. ამ შემთხვევაში ლისტერია ვრცელდება საშვილოსნოს გავლით და შესაძლოა, მიაღწიოს ნაყოფს. ლისტერიოზი ფეხმძიმეებში იწვევს მკვდრადშობადობას, აბორტს. შეიძლება ნაყოფში გამოიწვიოს თავის ტვინის ანთება, აბსცესი, სეფსისი. როცა საქმე ეხება ფეხმძიმეებს, ასაკოვან ადამიანებს და სუსტი იმუნური სისტემის მქონე ადამიანებს, მათთვის კატეგორიულად არ შეიძლება არაპასტერიზებული რძის და ხორცის პროდუქტების მირთმევა, რომელიც ინახება მაცივარში. თუ მაინც გვინდა, რომ მაცივარში შენახული რძე დავლიოთ, ეს რძე უნდა გაცხელდეს 63 გრადუსამდე 30 წუთის განმავლობაში, ან 72 გრადუსამდე 15 წუთის განმავლობაში. ეს არის ძალიან საკვანძო საკითხი. ხშირია ზამთრის პერიოდში აბორტები არაპასტერიზებული რძის და ხორცის პროდუქტების მიღების გამო,“- აღნიშნა გიორგი ღოღობერიძემ.