„საშარდე სისტემის ინფექციებით ყოველწლიურად 150 მილიონი ადამიანი ავადდება,“- ლევან რატიანი საშარდე გზების ინფექციების შესახებ
ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემა „ექიმების“ წამყვანებმა საშარდე გზების ინფექციების კლინიკურ გამოვლინებებსა და სიმპტომებზე ისაუბრეს:
„შარდსასქესო სისტემის ინფექციები ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული დაავადებაა სამყაროში. დაავადებათა შორის ის უამრავ გართულებას იძლევა. საშარდე სისტემის ინფექციებით 150 მილიონი ადამიანი ავადდება ყოველწლიურად. ეს დაავადება ყველაზე ხშირად ქალებს ემართებათ. ცხოვრების რაღაც ეტაპზე 5-დან ერთ ქალს აუცილებლად შეაწუხებს რომელი სახის საშარდე სისტემის ინფექცია და მოუწევს მკურნალობის ჩატარება. ქალებს კაცებთან შედარებით მოკლე შარდსადენი აქვთ, რაც ხელსაყრელ პირობებს უქმნის ბაქტერიებს, რომ გამრავლდნენ და შარდის ბუშტამდე მიაღწიონ. შესაძლოა, ეს ინფექციები აღმავალი გზით წავიდნენ.
საშარდე გზების ინფექციები, შესაძლოა, ყოველთვის არ იწვევდეს სიმპტომურ და კლინიკურ გამოვლინებებს. როდესაც იკვეთება გარკვეული ნიშნები, სიმპტომები შემდეგი შეიძლება იყოს: შარდვის ძლიერი და გახშირებული სურვილი, წვის შეგრძნება შარდვისას, ხშირი და მცირე რაოდენობით შარდის გამოყოფა, ამღვრეული შარდი, მოწითალო ან მოვარდისფრო შეფერილობის შარდი ან სისხლის ნაკვალევი შარდში, მძაფრი სუნის შარდი, მენჯის ტკივილი.
იმ შემთხვევაში, თუ ინფექცია თირკმელშიც მოხვდა, ჩამოთვლილ სიმპტომებს შეიძლება დაერთოს წელის ტკივილი, მაღალი სიცხე და შემცივნება, გულისრევა და ღებინება,"- აღნიშნეს ექიმებმა.
„ნივთიერებების პირველადი მოხმარების ადრეული ასაკი ქმნის რისკს, რომ ადამიანი ხდება დამოკიდებული“
როგორ უნდა განვიხილოთ მოზარდებთან ნივთიერებების მოხმარებასთან დაკავშირებული საკითხები და რაზე უნდა გავაკეთოთ აქცენტები - ამის შესახებ გადაცემაში „იმედის დღე“ ფსიქიატრმა, ქეთევან სილაგაძემ და ნარკოლოგმა, თათა ასათიანმა ისაუბრეს.
„მოზარდობის ასაკში, რა თქმა უნდა, იწყება გარკვეული ექსპერიმენტები, მათ შორის, სხვადასხვა ნივთიერებასთან მიმართებით, რას შესაძლოა, გახდეს წინამორბედი ამა თუ იმ ფიზიკური დარღვევის წარმოშობის. გულწრფელად რომ გითხრათ, პირდაპირი კავშირი, რომ მარიხუანას მოხმარება გამოიწვევს ან ფსიქოზურ რომელიმე დაავადებას ან სხვა ტიპის ფსიქიკურ აშლილობას, ასე არ არის, თუმცა, დღეს კვლევები საუბრობს იმას, რომ არის ძალიან მაღალი კომორბიდობა, ანუ ორივე აშლილობის თანაარსებობა. რა თქმა უნდა, ეპიზოდური მომხარება არ ნიშნავს მოხმარების დაავადების არსებობას, ცხადია, პირველადი მოხმარების ადრეული ასაკი ქმნის რისკს, რომ ადამიანი ხდება დამოკიდებული“, - აცხადებს ქეთევან სილაგაძე.
თათა ასათიანი საუბრობს, რაზე უნდა გავაკეთოთ აქცენტები შვილებთან კომუნიკაციისას, როდესაც ნივთიერებების მოხმარებასთან დაკავშირებულ თემებს ვეხებით.
„დამოკიდებულება, მისი ელემენტები მაინც ყალიბდება მოზარდობის ასაკში, თუმცა, ამის წინააღმდეგ ზრუნვა უნდა დაიწყოს ბევრად ადრე - როდესაც ადამიანი ქმნის ოჯახს. ძალიან მნიშვნელოვანია, ვის ვუკავშირებთ ბედს, ვისთან უნდა გავატაროთ მთელი ცხოვრება, რამდენად სიყვარულით იქმნება ოჯახი, მუცლადყოფნის პერიოდში ეს ბავშვი რამდენად სასურველია... ეს იმიტომ, რომ ბავშვს აუცილებლად გადაეცემა დედის და მამის ემოციები. როდესაც ოჯახი კომფორტული და პატივისცემაზე დამყარებულია, ამ შემთხვევაში ბავშვებთან კომუნიკაცია უნდა დავიწყოთ ძალიან მცირე ასაკიდან. ათ წლამდე მიღებულ ინფორმაციას ბევრად მეტი ღირებულება აქვს, ვიდრე - მოზარდობის პერიოდში. ბავშვს უნდა ვასწავლოთ, როგორ შეიძლება ცხოვრებისგან სიამოვნების მიღება. აკრძალვის ტონით საუბარი შედეგს ვერ გამოიღებს. უნდა ავუხსნათ, როგორ იყვნენ ბედნიერები, როგორ ფოკუსირდნენ პოზიტივზე, უნდა შევასწავლოთ პატარ-პატარა საქმეები და გავუჩინოთ პასუხისმგებლობელი. მას უნდა შეეძლოს საკუთარ თავზე პასუხისმგებლობის აღება. გარდა ამისა, ძალიან მნიშნელოვანია პირადი მაგალითების მიცემა, განსაკუთრებით -  ათ წლამდე ასაკის ბავშვისთვის მშობელი ყოველთვის ავტორიტეტია და ცდილობს მისი საქციელის გამეორებას და ასევე მნიშვნელოვანია - წახალისება. როდესაც ბავშვი კარგად იქცევა, ის უნდა წავახალისოთ. რათა მოხდეს მისი ქმედების განმტკიცება და მას გაუჩნდეს მომავალში ამის განმეეორების სურვილი“, - აღნიშნავს ნარკოლოგი.