„ნაყინი ანგინას არ იწვევს, ანგინა ბაქტერიული ინფექციაა,“ - ოტორინოლარინგოლოგი ქეთევან გოცაძე
ოტორინოლარინგოლოგი ქეთევან გოცაძე გადაცემაში „დილა ფორმულაზე“ ნაყინის, როგორც ანგინის გამომწვევი ტკბილეულის შესახებ მითს ამსხვრევს:
„მინდა გითხრათ, რომ ცივი წყალი და ნაყინი აუცილებელია ბავშვებისთვის, არა მხოლოდ ბავშვებისთვის, არამედ დიდებისთვისაც. ნაყინი ეს არის პოზიტივი, ენდორფინი, ეს იმას ნიშნავს, რომ როდესაც კარგ განწყობაზე ვართ, იმუნიტეტიც კარგი გვაქვს. ნაყინი რეკომენდებულია ბავშვებისთვის. არავითარ შემთხვევაში არ მისცეთ ბავშვს გამთბარი ნაყინი ან გამთბარი წყალი. ვიცი, რომ ახლა საყოველთაოდ ამიჯანყდებიან ბებიები. ნაყინი და ცივი წყალი არის გაკაჟების ერთ-ერთი აუცილებელი პირობა. ხშირად უთბობენ ხოლმე ბავშვებს ნაყინს, რაც საჭირო არ არის.“
„არსებობს კატეგორია ბავშვების, რომლებსაც ყელში ქრონიკული ინფექციის წყარო აქვს. ასეთ ბავშვებს ეკრძალებათ ნაყინის მირთმევა, იმიტომ, რომ, შესაძლებელია, ინფექცია გამწვავდეს. თვითონ ნაყინი ანგინას არ იწვევს, ანგინა ბაქტერიული ინფექციაა, ნაყინმა და ცივმა წყალმა, შესაძლებელია, გააქტიუროს უკვე არსებული ინფექციური კერა. ვინაიდან რძის პროდუქტები მიკრობებისთვის ნოყიერი საკვებია, ნაყინის მირთმევის შემდეგ წყლის გამოვლება კარგია, რათა პირის ღრუში რძის ნარჩენები არ დარჩეს, რომლებიც მიკრობების გამრავლებისთვის ხელსაყრელ გარემოს ქმნიან. ნაყინის მირთმევის შემდეგ კბილების გამოხეხვაც კარგი იქნება,“ - აღნიშნავს ქეთევან გოცაძე.