„არ არსებობს წამალი, რომელიც ბავშვს იმუნიტეტს აუმაღლებს,“ - ევგენი კომაროვსკი
​​ცნობილი პედიატრი ევგენი კომაროვსკი ინსტაგრამზე პოსტს აქვეყნებს, რომელშიც მშობლებს ბავშვის იმუნიტეტის ასამაღლებლად საინტერესო რჩევებს აძლევს. მისი თქმით, მშობლები ცდებიან, როდესაც ფიქრობენ, რომ ბავშვს იმუნიტეტს მედიკამენტების დახმარებით აუმაღლებენ:
„კითხვაზე, თუ რა რჩევა მექნება მშობლებისთვის, რომლებსაც სურთ სამი წლის შვილს იმუნიტეტი აუმაღლონ, შემდეგი პასუხი მაქვს: დედები, რომლებიც ამ კითხვას სვამენ, იმედოვნებენ, რომ ექიმი მათ ოქროს აბებს შესთავაზებს, რომელსაც სასწაულმოქმედებრივი ძალა აქვს. გული უნდა დაგწყვიტოთ და გითხრათ, რომ ასეთი წამალი არ არსებობს. როდესაც ​იმუნიტეტის ასამაღლებლად  მსგავსი საშუალებები ინიშნება, ეს ფარმაცევტული ბიზნესის მოქმედების შედეგია. ისინი ცდილობენ დააკმაყოფილონ თქვენი მოთხოვნები. სამწუხაროდ, ბევრი ფიქრობს, რომ ბავშვის დახმარებისთვის საკმარისია მამა აფთიაქში გავგზავნოთ და წამალი მოვატანინოთ. მედიკამენტების მწარმოებლებიც არ აყოვნებენ და თქვენი მოთხოვნების დაკმაყოფილებას ცდილობენ.“
​ევგენი კომაროვსკი მშობლებს ურჩევს, ბავშვის იმუნიტეტის ამაღლება მისი ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესებით სცადონ, რადგან, მისი თქმით, ეს საუკეთესო საშუალებაა პატარების ორგანიზმის გასაჯანსაღებლად და გასაძლიერებლად:
„სინამდვილეში, ​იმუნიტეტის ამაღლება ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესებით არის შესაძლებელი. ბავშვმა სუფთა ჰაერზე საკმარისი დრო უნდა გაატაროს, მას იძულებით არ უნდა მივაწოდოთ საკვები, პატარა ფიზიკურად უნდა დაიტვირთოს, ბინაში ჰაერის ტემპერატურა უნდა დავარეგულიროთ, ბავშვი უნდა მოვარიდოთ დაავადებულ ბავშვებთან კონტაქტს, მშობლებმა კი უნდა ვიცოდეთ ბავშვის მოვლა, როდესაც მას რესპირატორულ-ვირუსული ინფექცია აქვს. სწორედ ეს არის ის პროგრამა, რომლითაც უნდა ვიხელმძღვანელოთ ბავშვის იმუნიტეტის ასამაღლებლად. აღნიშნული პროგრამა ნებისმიერი ასაკის ბავშვისთვის ოპტიმალურია.“