„ეს ვაქცინა ძალიან სუფთა ვაქცინაა. ერთადერთი საეჭვო ელემენტი, რომელიც მასში შედის არის პოლისორბატი,“- ალერგოლოგ-იმუნოლოგი დავით თელია
ალერგოლოგ-იმუნოლოგმა დავით თელიამ კოვიდ-19-ის ვაქცინებში შემავალი ალერგენების შესახებ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ ამ კუთხით აღნიშნული ვაქცინები ძალიან სუფთაა:
„ეს ვაქცინა ძალიან სუფთა ვაქცინაა ამ თვალსაზრისით. ერთადერთი საეჭვო ელემენტი, რომელიც მასში შედის არის პოლისორბატი. პოლიეთილენ გლიკოლი შედის ფაიზერისა და მოდერნას ვაქცინაში, ხოლო პოლისორბატი - ასტრაზენეკაში. ​პოლისორბატია ერთადერთი კომპონენტი, რომელიც გამოიხატება ალერგიულობით.“
დავით თელიამ ის პროდუქტები დაასახელა, რომლის შემადგენლობაში პოლისორბატიც შედის:
„პოლისორბატი არის სტაბილიზატორი. ვაქცინაში შესულია იმიტომ, რომ მან მოახდინოს სტაბილიზაცია. ​პოლისორბატი გამოიყენება კვების მრეწველობასა და ფარმაცევტულ მრეწველობაშიც. ის შედის საკმაო რაოდენობით ნაყინში, იმისთვის, რომ ნაყინი ძალიან ნელა გადნეს.“
„პოლისორბატი შედის კოსმეტიკურ საშუალებებში. სხვათა შორის, კბილის პასტებშიც შედის. საცხებ საშუალებებშიც შედის, შედის ემულსიებში, სტეროიდულ ემულსიებში, რომელსაც ჩვენ ძალიან ხშირად ვიყენებთ. ​თუ ადამიანს უხდება ასეთი ვაქცინის ან პრეპარატის მიღება, რომელშიც შედის ეს დანამატები, ადამიანი სენსიბილიზებულია ამის მიმართ და ის მომენტალურად იწყებს რეაგირებას,“ - აღნიშნულ საკითხზე დავით თელიამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.