„​უმეტესობა გამოქვეყნებული სამედიცინო კვლევებისა არის ტყუილი“
უმეტესობა გამოქვეყნებული სამედიცინო კვლევებისა არის ტყუილი - ამ სათაურით აქვეყნებს ექიმი ზაზა თელია სოციალურ ქსელში პოსტს. გთავაზობთ მის ჩანაწერს სიტყვა-სიტყვით:
„1979-1983 წლებში მაღალრეიტინგულ სამედიცინო და მეცნიერულ ჟურნალებში გამოქვეყნებული 101 სტატია, რომლებიც მიუთითებდა სხვადასხვა ახლად გამოკვლეული მედიკამენტებისა თუ სამედიცინო მოწყობილობების დამაიმედებელ შედეგებზე/მომავალ თერაპიული გამოყენების განაცხადზე.
მომავალი 20 წლის განმავლობაში ანუ 2003 წლის ჩათვლით, 101-დან 27-მა მიაღწია კლინიკურ კვლევამდე, მხოლოდ 5 მათგანი იქნა ლიცენზირებული სამედიცინო გამოყენებისათვის და მხოლოდ 1-მა მათგანმა (ანგიოტენზინის გარდამქმნელი ენზიმის ინჰიბიტორი - ACE-inhibitors) მიაღწია საერთო კლინიკურ გამოყენებამდე.
ეს ფაქტი ცხადყოფს, თუ როგორი სკეპტიკურები უნდა ვიყოთ ახალი ინოვაციური სამედიცინო/მეცნიერული თემების შეფასებისას,“ - წერს ექიმი ზაზა თელია.
Momsedu.ge-მ თქვენთვის, ქალებისთვის შექმნა ახალი სივრცე, სადაც ყველაზე მცოდნე დედები იყრიან თავს. ჯგუფის დასახელებაც სწორედ ასეა - „მცოდნე დედების ჯგუფი“, რომლის საშუალებით დედები ერთმანეთს საკუთარ გამოცდილებას გაუზიარებენ. (ჯგუფში გასაწევრიანებლად ნახეთ ბმული - „მცოდნე დე​დების ჯგუფი“)