• აწესრიგებს საჭმლის მომნელებელი სისტემის მუშაობას
• ხელს უწყობს იმუნური სისტემის გამართულ ფუნქციონირებას
• გააჩნია ძლიერი ტკივილგამაყუჩებელი ეფექტი
• ასევე არის მძლავრი ანტიოქსიდანტი.
აქვე უნდა გვახსოვდეს დადებითი თვისებების მიუხედავად, თაფლი მიეკუთვნება ალერგიულ პროდუქტს, ამიტომ ბავშვთა ასაკში თაფლის რაციონში შეტანა ხდება დაახლოებით ორი წლიდან. სასურველია, მცირე ულუფებით მივაწოდოთ ბავშვს და დავაკვირდეთ ალერგიული რეაქციების არსებობა/არარსებობას.
თაფლი გამოირჩევა მაღალი კვებითი ღირებულით. მდიდარია სრულფასოვანი მინერალური ნივთიერებებით, ვიტამინებით, ფერმენტებით და ანტიმიკრობული ნივთიერებებით.
წარმოშობის მიხედვით ორი სახეობის თაფლი შეიძლება შეგვხვდეს: მონო ან პოლიფლორული. მონოს მიეკუთვნება: აკაციის, მზესუმზირის, ცაცხვის ან სხვა რომელიმე მცენარისგან მიღებული თაფლი, ხოლო პოლიფლორულია თაფლი, რომელიც სხვადასხვა მცენარისგან ან მინდვრის სხვადასხვა ყვავილისგან არის მიღებული.
რა რაოდენობით თაფლის მიღება არის რეკომენდებული დღიურად?
​მოზრდილთათვის სადღეღამისო ნორმაა 60-100 გრამი, სასურველია, განაწილდეს რამდენიმე მიღებაზე. ბავშვთა ასაკში კი რეკომენდებული რაოდენობა ორჯერ ნაკლებია. თაფლი სიფრთხილით უნდა იქნას გამოყენებული შაქრიანი დიაბეტით დაავადებულ ადამიანებში.
მოსახელობიაში პოპულარობით სარგებლობს თაფლიანი წყალი. თაფლიანი წყლის მიღების დროსაც თავისთავად თაფლს ყველა მისი სასარგებლო თვისება უნარჩუნდება, მეტიც ათვისებისთვის, შეწოვივისთვის თაფლიანი წყალი უკეთ შეიწოვება.
​სასურველია თუ არა თაფლიანი წყლის უზმოზე მიღება?
​შეიძლება, მაგრამ უპირატესობა უზმოზე ენიჭება ონკანის სუფთა წყალს, ხოლო თაფლიანი წყლის მოყვარულებს იგი შეგიძლიათ კვებებს შორის მიიღოთ.