„ახალგაზრდობის ელექსირი“ - რა იწვევს კანის დაბერებას და როგორ შევამციროთ ეს პროცესი?
„ახალგაზრდობის ელექსირი“, - ამ სათაურით ექიმის ზაზა თელია სოციალურ ქსელში პოსტს აქვეყნებს. გთავაზობთ მის ჩანაწერს:
„დაბერების საწინააღმდეგო პროდუქტი ბუნებაში არ არსებობს!!!!!!
ბევრი რამ იწვევს კანის დაბერებას. არსებობს რაღაცები, რასაც ვერ შევცვლით (ნატურალური დაბერება, შინაგანი დაბერება) და არსებობს რაღაცები, რისი შეცვლითაც ზეგავლენას მოვახდენთ და შევამცირებთ დაბერების პროცესს.
ნატურალურ დაბერებას და შინაგან დაბერებას (natural aging, „intrinsic aging“) ვერაფერს მოვუხერხებთ - ეს ბუნებრივი პროცესია, მაგრამ შესაძლებელია სხვა ტიპის დაბერებაზე ვიმოქმედოთ, რომელსაც ნაადრევი დაბერება ეწოდება (premature aging) და ის გარემო ფაქტორებით და ცხოვრების წესით არის განპირობებული („extrinsic aging“).
პრევენციული ზომების მიღებით ჩვენ შეგვიძლია შევამციროთ ამ ტიპის დაბერების პროცესი:
1. ნაადრევ დაბერებაში ყველაზე დიდ როლს თამაშობს მზე. ამიტომ მნიშვნელოვანია მზის სხივებისგან რუტინული დაცვა, ყოველდღიურად. არ აქვს მნიშვნელობა, ზღვის სანაპიროზე ვიმყოფებით თუ დავრბივართ. 15 წუთით ადრე მზეზე გასვლის წინ გამოიყენეთ მზისდამცავი - SPF30, UVA + UVB;
2. კანის ფერის გასამუქებლად სჯობს, გამოიყენეთ ავტო-გასარუჯი (self-tanner), ვიდრე გაირუჯოთ მზეზე ან სოლარიუმში. მზეზე ყოველი გარუჯვის დროს თქვენი კანი ნაადრევად ბერდება;
3. დაანებე თავი მოწევას. თამბაქო აჩქარებს დაბერების პროცესს, არამარტო კანის, არამედ მთელი ორგანიზმის. ის აჩენს ნაოჭებს;
4. თავიდან აირიდეთ ხშირი სახის მიმიკების მიღება. ამით თქვენ ახდენთ სახის კუნთების შეკუმშვას და წლების განმავლობაში ვითარდება ხაზები. გამოიყენეთ მზის სათვალე მზეზე ყოფნის დროს;
5. ჭამეთ ჯანსაღის, ბალანსირებული საკვები. სხვადასხვა კვლევებით დადგენილია, რომ ბევრი ახალი ხილის და ბოსტნეულის მიღებით ხდება კანის დაზიანების პრევენცია, რომელიც ნაადრევ დაბერებას უწყობს ხელს; ასევე რამდენიმე კვლევამ აჩვენა, რომ საკვების მიღება, რომელშიც შედის ბევრი შაქარი, რაფინირებული ნახშირწყლები ხელს უწყობს და აჩქარებს დაბერების პროცესს;
6. შეამცირე ალკოჰოლის მოხმარება. ის ახდენს კანის დეჰიდრატაციას;
7. ივარჯიშე რუტინულად, სისტემატურად კვირაში 4-5-ჯერ. კვლევებით დადგენილია, რომ ვარჯიში ახდენს იმუნური სისტემის ბუსტირებას, ასევე ცირკულაციის გაუმჯობესებას;
8. გაიწმინდე, დაიბანე კანი ნაზად. სკრაბმა შესაძლოა, გააღიზიანოს კანი. მისი გამოყენება არ არის რეკომენდებული. კანის გაღიზიანება აჩქარებს დაბერების პროცესს. ნაზი დაბანა აშორებს კანიდან ჭუჭყს, მაკიაჟს და სხვა ნივთიერებებს, რომლებმაც შესაძლოა, გააღიზიანოს კანი;
9. დაიბანე სახე დღეში 2-ჯერ და გაოფლიანების შემდეგ. ქუდმა, ჩაფხუტმა ან სხვა ნივთმა შესაძლოა, გააოფლიანოს სახის კანი. რეკომენდებულია სახის დაბანა, რაც შეიძლება სწრაფად გაოფლიანების შემდგომ;
10. გამოიყენეთ სახის დამატენიანებელი ყოველდღიურად. ის „კეტავს“ წყალს კანში, ატენიანებს და იცავს გარე გამაღიზიანებლებისგან. ამით კანი გამოიყურება უფრო ახალგაზრდულად;
11. შეაჩერე კოსმეტიკური პროდუქტების გამოყენება, რომლებიც იწვევს ჩხვლეტის ან წვის შეგრძნებას;
P.S. დაბერების საწინააღმდეგო პროდუქტი ბუნებაში არ არსებობს. არ მოტყუვდეთ. დაიცავით კანი მზისგან და დაიტენიანეთ რუტინულად,“ - წერს ექიმი ზაზა თელია.