,,ხშირად მოგვისმენია: „ვირუსი არ მაქვს, გაციებული ვარ“, რაც, თითქოს, სასუნთქი გზების სიმპტომების მქონე ადამიანებისთვის თავის მართლების საშუალებაა, რომ გადამდები არ არიან და გარშემომყოფებს მათი არ უნდა ეშინოდეთ''
,,ხშირად მოგვისმენია: „ვირუსი არ მაქვს, გაციებული ვარ“, რაც, თითქოს, სასუნთქი გზების სიმპტომების მქონე ადამიანებისთვის თავის მართლების საშუალებაა, რომ გადამდები არ არიან და გარშემომყოფებს მათი არ უნდა ეშინოდეთ'' - აღნიშნულის შესახებ ინფექციონისტი მაია ბუწაშვილი გაციების შესახებ საუბრობს. MomsEdu.ge მის ნათქვამს უცლელად გთავაზობთ:
,,ტერმინი „გაცივება“ არსებობს, გამოიყენება ინგლისურ ენაშიც (common cold). რა თქმა უნდა, „გაცივება“ გარკვეულწილად ხელს უწყობს იმუნური პასუხის შესუსტებას, მაგრამ საბოლოო როლს მაინც ინფექციური დაავადებები ასრულებს, ანუ ადამიანს „გაცივების“ სიმპტომების დროს რომელიმე ინფექციური დაავადება აქვს, ძირითადად ვირუსული და ჩვეულებრივ, გადამდებია. ყველაზე ხშირად ამ დროს ადგილი აქვს რინოვირუსულ ინფექციას, რომლის დროსაც ძირითადად აღინიშნება სურდო, ყელის ტკივილი, ხველა. ტემპერატურის მომატება შეიძლება იყოს, თუმცა ეს სიმპტომი ზოგჯერ არ არის გამოხატული.
ამ დროს სიფრთხილის ზომების დაცვა აუცილებელია, რომ გარშემომყოფები დავიცვათ და არასწორია, რომ „გაცივება“ გადამდები არ არის.
ზოგადად, ჩვენთან ინფექციური დაავადებების როლს ხშირად არ ანიჭებენ მნიშვნელობას. მაგალითად, ხშირია ასევე გამონათქვამი „ფეხები გამიცივდა და შარდის ბუშტის ანთება დამემართა“. სიცივემ შეიძლება შარდვის გახშირება მართლაც გამოიწვიოს, მაგრამ საშარდე გზების ინფექცია ჩვეულებრივი ინფექციური დაავადებაა და მას იწვევს ბაქტერიები და არა დაბალი ტემპერატურა.
ასევე ხშირად გავიგებთ, რომ ადამიანი საკვებით მოიწამლა. ამ დროსაც ხშირად არ არის გაცნობიერებული, რომ უმრავლეს შემთხვევაში საქმე სწორედ დიარეით მიმდინარე ინფექციურ დაავადებებთან გვაქვს. შესაძლებელია, ბაქტერიები სწორედ საკვებიდან იყოს გადაცემული, მაგრამ ხშირ შემთხვევაში ინფიცირების წყარო საკვები სულაც არ არის და ინფექციის გადაცემა სწორედ ადამიანიდან ადამიანზე ხდება. თუმცა უკავშირებენ რომელიღაც კონკრეტულ საკვებს და ეს ზოგჯერ სულაც არ არის მართალი.
ამიტომ დიარეული დაავადებების დროსაც უკიდურესად მნიშვნელოვანია მოვუფრთხილდეთ გარშემომყოფებს, ზედმიწევნით დავიცვათ ჰიგიენა (მათ შორის ხელის ხშირად დაბანა) და არ ვიყოთ დარწმუნებული, რომ ეს „მოწამვლაა“ და არა ინფექცია.
მოკლედ, მარტო კოვიდი არ არის ამქვეყნად პრობლემა და უამრავი სხვა, გადამდები ინფექციური დაავადება არსებობს. ამიტომ, მარტო კოვიდის გამორიცხვა ავტომატურად არ ნიშნავს, რომ სიმპტომების შემთხვევაში მაქსიმალურად არ უნდა დავიცვათ სიფრთხილე და ამით ჩვენს ირგვლივ მყოფი ადამიანები,'' - აღნიშნავს მაია ბუწაშვილი.
ცერებრული სინუსის თრომბოზის უფასო კონსულტაციის შესაძლებლობა „ნიუ ჰოსპიტალსში“
მათ, ვისაც ცერებრული სინუსის თრომბოზი აქვს დიაგნოსტირებული, შესაძლებლობა ეძლევა უფასო კონსულტაცია გაიაროს ქეთევან მიქელაძესთან. ჩაწერა ხდება წინასწარ.
MomsEdu.ge „ნიუ ჰოსპიტალსის“ ნეიროქირურგ, ნეიროინტერვენციონისტ - ქეთევან მიქელაძეს ეწვია და ამ თემის ირგვლივ საინტერესო ინფორმაცია მოამზადა.
- რა არის ცერებრული სინუსის თრომბოზი და ვის აწუხებს ეს პრობლემა?
ქეთევან მიქელაძე:ცერებრული სინუსის თრომბოზი თრომბების იშვიათი ტიპია და წარმოადგენს თავის ტვინის სინუსების დახშობას.ტვინის ვენურ სისტემაში სისხლის შედედების შედეგად წარმოიქმნება თრომბები და ვეღარ გაედინება თავის ტვინიდან.
მეტწილად ეს პრობლემა ვლინდება ქალბატონებში, ვიდრე მამაკაცებში (3:1). რაც შეეხება ასაკს, უფრო ხშირად ახალგაზრდა ადამიანებში ვლინდება.
- როგორ ვლინდება ცერებრული სინუსის თრომბოზი და რა რისკის მატარებელია?
ქეთევან მიქელაძე: ხშირად გამომწვევი რისკ-ფაქტორი შეიძლება იყოს ჰორმონალური დაჩასახვის საწინააღმდეგო აბების გამოყენება, ასევე, ჭარბწონიანობა, სიმსივნე, სისხლძარღვთა სხვადასხვა დაავადება (როგორებიცაა: წითელი მგლურა, ბეხჩეტის სინდრომი და ა.შ), ორსულობა, ნაწლავური დაავადებები, დაბალი არტერიული წნევა თავის ტვინში.თუ დროულად მოხდება დიაგნოსტიკა, რისკი დაბალია, თუმცა ახასიათებს მხედველობის სწრაფი დაქვეითება.
- როგორ ხდება დიაგნოსტირება და მკურნალობა „ნიუ-ჰოსპიტალსში“?
ქეთევან მიქელაძე: პირველ რიგში, საჭიროა მიმართოთ ნევროლოგს, ხოლო შემდეგი ეტაპია მაგნიტურ-რეზონანსული ვენოგრაფია. დასაწყისში ინიშნება მედიკამენტოზური მკურნალობა, რომლის დროსაც ვრთავთ ე.წ. ანტიკოაგულანტები. უმეტეს შემთხვევაში ეს საკმარისი არ არის და თუ შედეგი ვერ გამოიღო, შემდეგ უკვე ინიშნება ენდოვასკულური მკურნალობა.
- ენდოვასკულური მკურნალობის უპირატესობებზე რომ ვისაუბროთ.
-ქეთევან მიქელაძე: ამ დაავადების დროს ენდოვასკულური მკურნალობის არსი მდგომარეობს იმაში, რომ თრომბის დაშლა მექანიკური ან ლოკალური მედიკამეტების მეშვეობით მიმდინარეობს.
- რა პრევენციული ზომები შეიძლება მივიღოთ?
ქეთევან მიქელაძე: უმთავრესი რჩევა იქნება, რომ ახალგაზრდა ქალბატონები, რომლებიც იღებენ ჩასახვის საწინააღმდეგო აბებს, გაითვალისწინეთ - აბებთან ერთად ნიკოტინის მიღება მკვეთრად ზრდის დაავადების რისკებს. გარდა ნიკოტინის მოხმარებისა, დიდი რაოდენობით ალკოჰოლის მიღებაც საზიანოა.