„როდესაც ხდება ბავშვის ძილის რუტინის დარღვევა, გამოვლინდება საკმაოდ მძიმე მოვლენები,“ - პედიატრი თამარ ობგაიძე
პედიატრმა თამარ ობგაიძემ ბავშვის ძილის რეჟიმის შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს, როდის იძინებს ბავშვი:
„ადრეული ასაკის ბავშვების ძირითადი ნაწილი დროის დიდ ნაწილს ატარებს ძილში და იღვიძებს მხოლოდ კვებისთვის. რაც უფრო ასაკი მატულობს, მით უფრო მცირდება ძილის ეს პერიოდი. წინა სასკოლო პერიოდში დაახლოებით 14 საათი შეიძლება ეძინოს ბავშვს. ძალიან მნიშვნელოვანია, როდის ვიძინებთ, როდესაც ბავშვს ეხება საქმე, მით უფრო მნიშვნელოვანი. ძილის ჰორმონი გამომუშავდება საღამოს ცხრა საათიდან პირველ საათამდე შუალედში. სწორედ ამ ჰორმონის ხარჯზე ხდება სრულყოფილი ჩაძინება. 9-დან 12 საათამდე ჩაძინება ჯანმრთელი ძილის გარანტიაა.“
თამარ ობგაიძის თქმით, ძილის რუტინის დარღვევა ბავშვებში საკმაოდ მძიმე მოვლენებს იწვევს:
​თუ სტუმრიანობა ხშირია, ხმაურია, ხდება ძილის რუტინის დარღვევა და გამოვლინდება საკმაოდ მძიმე მოვლენები. პირველ რიგში, ეს არის ქცევის დარღვევები. დადგენილია, რომ იმ ბავშვებს, რომლებსაც სისტემატურად აქვთ ძილის გადაცდენები და რეჟიმიდან ამოვარდნა, აქვთ მომატებული აგრესიულობა, ქცევის სხვადასხვა ტიპის დარღვევა, აქვთ ჰიპერაქტივობა, ყურადღების დეფიციტი.“
„8-9 წლის ასაკამდე ბუებად და ტოროლებად დაყოფა ძილის მხრივ არ გვაქვს. რა თქმა უნდა, განსხვავებული ტემპერამენტი არსებობს, მაგრამ რომ განვაზოგადოთ ასე არ არის. ​ბავშვზე ვერ ვიტყვით, რომ ეს არის ბუ და მოდი, არაუშავს, დაიძინოს ღამის სამ საათზე. არა! გამომდინარე იქიდან, რომ ბავშვთა ასაკში ძილი ძალიან მნიშვნელოვანია, ამიტომ, ამ დაყოფას ჩვენ არ ვეთანხმებით,“ - აღნიშნულ საკითხებზე თამარ ობგაიძემ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „დღის შოუ“ ისაუბრა.
წყარო:​ „დღის შოუ“
რა არის საძინებელი ოთაᲮის ჰაერის ოპტიმალური ტემპერატურა?