„ჩვენ გვჭირდება როგორც ვაქცინა, ასევე აუცილებლად ეფექტიანი ანტივირუსული მედიკამენტი," - თენგიზ ცერცვაძე
ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დირექტორმა ამირან გამყრელიძემ და ინფექციური საავადმყოფოს დირექტორმა თენგიზ ცერცვაძემ კოვიდ-19-ის ვირუსის საწინააღმდეგო ანტივირუსული მედიკამენტის გამოშვების მნიშვნელობასა და სავარაუდო თარიღებზე ისაუბრეს. ამირან გამყრელიძის თქმით, რამდენიმე მედიკამენტი ამჟამად კვლევის ფაზაშია:
„ბევრი კომპანია მუშაობს და არის ბევრი სხვადასხვა ტიპის მედიკამენტი კვლევის სხვადასხვა ფაზაში. როდის იქნება, ეს არავინ არ იცის. თვითონ კომპანიებს აქვთ თავიანთი მოლოდინი, რომ წლის ბოლოს, მომავალი წლის დასაწყისში,​ გარკვეული მედიკამენტები შეიძლება იყოს ავტორიზირებული სხვადასხვა მარეგულირებლის მიერ.“
თენგიზ ცერცვაძემ აღნიშნა, რომ ვაქცინა ყველა ადამიანში მყარ და გარანტირებულ იმუნიტეტს არ ტოვებს:
​ვაქცინირება ყველა ავადმყოფში არ ტოვებს გარანტირებულ, მყარ იმუნიტეტს. არის მოლოდინი, რომ სხვადასხვა ვაქცინით, მათ შორის ფაიზერით, აცრილ ადამიანებში იმუნიტეტი არ იქნება მუდმივი, არ იქნება მყარი და გარკვეული დროის შემდეგ (ასახელებენ ექვს თვეს ან ერთ წელიწადს, ეს იმუნიტეტი თანდათან სუსტდება.“
„ჩვენ გვჭირდება როგორც ვაქცინა, ასევე აუცილებლად ეფექტიანი ანტივირუსული მედიკამენტი, ვინაიდან იმ პირებისთვის, ვისთანაც ვაქცინა არ იმუშავებს, ჩვენ რეზერვში გვქონდეს მედიკამენტი, რომ ჩავუტაროთ მედიკამენტოზური მკურნალობა, რაც გარანტირებულად მოგვცემს საშუალებას, რომ პაციენტი განიკურნოს,“- აღნიშნა თენგიზ ცერცვაძემ.
„პოლონეთში დაიბადა ბატონი ზვიად გამსახურდიას შვილიშვილი, მზე-გოგო, ხედა გამსახურდია!“- თინათინ მღვდლიაშვილი
პოეტი და მხატვარი თინათინ მღვდლიაშვილი სოციალურ ქსელში სასიხარულო სიახლის შესახებ პოსტს აქვეყნებს და ზვიად გამსახურდიას შვილიშვილის ხედა გამსახურდიას დაბადების შესახებ წერს:
„სასიხარულო ამბავი! ამ ურთულეს დღეებში, ამ ქარბუქში, სასიხარულო ამბავი მინდა გამცნოთ.
პოლონეთში დაიბადა ბატონი ზვიად გამსახურდიას შვილიშვილი, გიორგი გამსახურდიას და ანი აბულაძის შვილი, მზე-გოგო, ხედა გამსახურდია!
ქართველებო, მივულოცოთ გიორგის და ანის ეს დიდი სიხარული და ბედნიერება.
პაწია გოგონას სახელმა არ გაგაკვირვოთ, ამ სახელს თავისი ლამაზი ისტორია აქვს.
ხედა - ვაინახური სახელია. ჩვენი პრინცესა 6 მარტს 2 თვის გახდება.
გილოცავთ, გამსახურდიებო!
გამრავლდით, იხარეთ, ჩემო ძვირფასებო!
თქვენ ამას იმსახურებთ!“ - წერს თინათინ მღვდლიაშვილი.