„უფრო მეტი პანიკაა და ქაოსი, შედეგი უკეთესი გვაქვს,” - ლევან რატიანი
პირველი საუნივერსიტეტო კლინიკის დირექტორმა ლევან რატიანმა ის ასაკობრივი კატეგორია დაასახელა, რომელსაც კოვიდ-19-ით ინფიცირებისას დამძიმების ყველაზე მეტი რისკი აქვს:
​კოვიდ-19-ის დაავადების მიმდინარეობა დამოკიდებულია ასაკზე. მე პაციენტების სტატისტიკაც კი ჩავატარე, ასაკის, ქრონიკული დაავადების კორელაცია შევამოწმეთ. აღმოჩნდა, რომ 55 % იმ პაციენტების, ვინც დამძიმდა, დაიღუპა ან რეანიმაციაში მოხვდა, იყო 71 წელზე მეტი ასაკის. ჩემს კლინიკაში ძალიან მცირე პროცენტი დაიღუპა ახალგაზრდა ასაკის. უფრო მეტი პანიკაა და ქაოსი, ჩვენ უკეთესი შედეგი გვაქვს.“
ლევან რატიანმა მოსახლეობა დაამშვიდა და აღნიშნა, რომ კოვიდ-19-ით ინფიცირება განგაშის საფუძველი არ უნდა იყოს:
„ჩემი თხოვნა იქნება ნებისმიერი ადამიანისადმი, ​კოვიდ-19 თუ შეგხვდათ, არ ნიშნავს, რომ ან უნდა დამძიმდეთ, ან კრიტიკული მედიცინის დეპარტამენტში უნდა მოხვდეთ. თუ მოხვდით, არ ნიშნავს, რომ იქიდან ვერ გამოხვალთ. ეს ნამდვილად არ არის ასე.“
„ჩვენი ქვეყანა ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ რაც შეიძლება ნაკლები ლეტალური შემთხვევები იყოს. თუ მივყვებით პანდემიის მართვის პროტოკოლს, აუცილებლად გავიმარჯვებთ ამ ბრძოლაში. ​ახალი კორონავირუსით ინფიცირება არ ნიშნავს კოვიდ-19-ის დაავადების ჩამოყალიბებას. დაავადება სხვა რამ არის და ინფიცირება სხვა. ადამიანების დიდი პროცენტი არის ინფიცირებული, მაგრამ არ არის დაავადებული. დაავადებულები არიან დაახლოებით 20 %. ისინი შეიძლება იყვნენ საშუალო სიმძიმის, მძიმე, კრიტიკული,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ლევან რატიანმა საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „დღის კოდი“ ისაუბრა.
წყარო: ​„დღის კოდი“