„აუცრელმა მასწავლებელმა ნახევარი კლასი დააინფიცირა, ბავშვებმა კი ეს ინფექცია ოჯახის წევრებს გადასდეს,“ - ზაზა თელია ვაქცინაციის მნიშვნელობაზე
დერმატო-ვენეროლოგმა ზაზა თელიამ ვაქცინაციის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ვაქცინის გაკეთება ან მის გაკეთებაზე უარის თქმა სხვა ადამიანების ჯანმრთელობაზეც აისახება:
„დღეს ყველაზე საჭირო რამ, რაც მთელ მსოფლიოში ყველას სჭირდება, არის ეფექტური ვაქცინა. ​კვლევებმა დაადასტურა ვაქცინის უსაფრთხოება და ეფექტურობა. დღეისთვის პანდემიის წინააღმდეგ ბრძოლის ყველაზე ეფექტიან საშუალებას წარმოადგენს ვაქცინა. ავიცრებით თუ არ ავიცრებით, ამით ჩვენ შეგვიძლია ზეგავლენა მოვახდინოთ სხვა ადამიანებზეც.“
ზაზა თელიას თქმით, ბავშვებს პირბადის სწორად გამოყენება უჭირთ, სწორედ ამიტომ მნიშვნელოვანია, რომ მასწავლებლები აცრილები იყვნენ:
„ახლა იწყება სწავლა. ბავშვებს პირბადის სწორად გამოყენება გაუჭირდებათ. შესაბამისად დიდი მნიშვნელობა აქვს, რომ მასწავლებლები იყვნენ აცრილები. კალიფორნიაში არის ჩატარებული ძალიან საინტერესო კვლევა, სადაც​ აუცრელმა მასწავლებელმა ნახევარი კლასი დააინფიცირა, წინა მერხებზე მსხდომი ბავშვები. ამ ბავშვებმა ეს ინფექცია ოჯახის წევრებს გადასდეს. ჩვენ სტატისტიკურად რისკები უნდა შევაფასოთ. საზოგადოებისთვის აღქმა შეიძლება იყოს უფრო მარტივი, თუ უფრო გასაგებ ენაზე მივაწოდებთ ინფორმაციას.“
„აცრილებში ნაკლებია რისკი, აუცრელებში მეტია. რა თქმა უნდა, 100 %-იანი ეფექტურობის ვაქცინა არ არსებობს. ასევე არ არსებობს 100 %-იანი ეფექტურობის მედიკამენტი. შესაძლებელია, რომ აცრილსაც დაემართოს კოვიდი, თუმცა ამის რისკი ბევრად ნაკლებია. თუ აცრილს დაემართა, პოტენციურად შეიძლება აუცრელსაც გადასდოს. ჩვენ ვსაუბრობთ იმაზე, რომ აცრილებში რისკი ნაკლებია. ​ვირუსის გამრავლება ბევრად მეტია აუცრელ ადამიანებში. ვირუსის მუტირება უფრო მეტი ალბათობით მოხდება იმ შემთხვევაში, თუ ვირუსის გამრავლება მეტია. რაც უფრო მეტი ადამიანი აიცრება, მით უფრო ნაკლებია იმის ალბათობა, რომ მივიღოთ ახალი მუტირებული შტამი,“ - აღნიშნულ საკითხებზე დავით თელიამ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.
„სჯობს, რომ მაგნიტური ქვიშა იყოს გაცრილი, ამინდი - მზიანი და უქარო,“ - ექიმ ნელი კაკულიას რჩევები მშობლებს
ექიმმა-კურორტოლოგმა ნელი კაკულიამ ზაფხულში ბავშვების დასვენების შესახებ ისაუბრა. მან მშობლებს მაგნიტური ქვიშის გამოყენების წესები გააცნო:
„ურეკს თავისი დანიშნულება აქვს. მაგნიტური ქვიშაა იქ. 30-40 მეტრის სიგანეზე არის ეს მაგნიტური ქვიშა. როგორც წესია, არ შეიძლება ბავშვის, არც ზრდასრულის თაკარა მზეზე გაყვანა. ბავშვი დილიდან 11 საათამდე უნდა გავიდეს მზეზე და საღამოს 6-ის შემდეგ. ურეკში ყველაფერს, არამარტო მაგნიტურ ქვიშას, ​მზეს, წყალს თავისი დანიშნულება აქვს. თუ სპეციალურად გვყავს ბავშვი წაყვანილი, სჯობს, რომ ქვიშა იყოს გაცრილი. მშობელი დილას დგება და ორმო კეთდება. მედალიონივით, ცოტა მოგრძო ორმო უნდა გაკეთდეს. უნდა იყოს მზიანი და უქარო ამინდი. ვაცდით, რომ ეს ქვიშა გათბეს და დაახლოებით, 10-11 საათისთვის შეიძლება, რომ ბავშვი ჩავსვათ ამ ორმოში.“
ნელი კაკულიას თქმით, ბავშვის კურორტზე წაყვანის უკუჩვენება არის ალერგია და მწავედ მიმდინარე დაავადებები:
„ალერგია არის ბავშვის კურორტზე წაყვანის უკუჩვენება. თუ წიწვოვან კურორტზე მიდის და ბავშვს აქვს ალერგია, ასეთ შემთხვევაში არ შეიძლება. თუ ბავშვს თანდაყოლილი რაიმე დაავადება აქვს, ასეთ შემთხვევაში მიზანმიმართულად უნდა მოხდეს მისი წაყვანა. თუ მწვავე ფორმაში აქვს ბავშვს დაავადება, ის საერთოდ არ მიდის არსად. ​დაბალი მთის კურორტზე კიდევ შეიძლება.“
„ძალიან ხალხმრავალ ადგილას მე მშობელს არ ვურჩევდი რეგულაციების გარეშეც ბავშვის წაყვანას. თუ ვინმეს აქვს ადგილობრივად აგარაკი, მრავალრიცხოვან ადგილას არ არის მიზანშეწონილი ბავშვის წაყვანა. ​ზღვას ყოველთვის თან მოჰყვება ხოლმე თავისი დაავადებები. ეს არის ენტეროვირუსი. ის წყლიდან კი არ მოდის, მოდის ქვიშიდან, რომელშიც ბავშვი თამაშობს. ქვიშა მაინც ბინძურდება. არის კოვიდის საშიშროება და ამას ემატება, თუ ბავშვი აცრილი არ არის, ქვიშის საშიშროებაც, ენტეროვირუსის საშიშროებაც,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ნელი კაკულიამ ტელეკომპანია POSTV-ის გადაცემაში „პოსტ ალიონი“ ისაუბრა.
წყარო: ​„პოსტ ალიონი“