„ფილტვების ანთების მკურნალობის ამ მეთოდის გამოყენება საშიშია ჯანმრთელობისთვის და იწვევს მდგომარეობის პროგრესირებას,“ - კახა ვაჭარაძე
პულმონოლოგი კახა ვაჭარაძე ინტერნეტში ვირუსულად გავრცელებული პოსტის შესახებ საუბრობს, რომლის ავტორი ადამიანებს ​ფილტვების ანთების დასამარცხებელ რჩევებს აძლევს და სპეციალურ რეცეპტსაც სთავაზობს. პოსტს სოციალურ ქსელში 28 000 გაზიარება აქვს. პოსტის ავტორი ირწმუნება, რომ კვერცხის ცილის, მაწვნისა და ფქვილისგან მომზადებული ცომის მთელი ღამით გულზე დადებით ფილტვების ანთების დამარცხება შესაძლებელია.
კახა ვაჭარაძე ფილტვების ანთების მკურნალობის აღნიშნულ მეთოდს კატეგორიულად არ იზიარებს და მას სახიფათოდ მიიჩნევს:
„არანაირ ლოგიკას არ ექვემდებარება აღნიშნული მოწოდება და მკურნალობის მეთოდი. ზემოაღნიშნულ მეთოდზე საუბარი მიმაჩნია, რომ არასერიოზულია. ​პნევმონიების მკურნალობა არის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი. მას უნდა აწარმოებდნენ მხოლოდ პროფესიონალები.“
„პნევმონიების მკურნალობა არის სპეციფიკური. ეს არის​ ფართო სპექტრის ანტიბიოტიკებით სხვადასხვა ჯგუფიდან. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, მისი დიაგნოსტირება ხდება რადიოლოგიური მეთოდით, კლინიკური მეთოდებით, კომპიუტერული ტომოგრაფიით და რასაკვირველია, ექიმების უდიდესი გამოცდილებით. ვფიქრობ, რომ ამ მეთოდის გამოყენება საშიშიც კი არის ჯანმრთელობისთვის, ვინაიდან იწვევს მდგომარეობის პროგრესირებას, მკურნალობის დაგვიანებას, შესაბამისად, შესაძლოა, პროცესი დასრულდეს ლეტალურად,“ - აღნიშნულ საკითხებზე კახა ვაჭარაძე ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დღე“ საუბრობს.