„წელს ზამთარი გვექნება უფრო მსუბუქი, ვიდრე გვქონდა შარშან,“ - ალექსანდრე გოგინავას დამაიმედებელი პროგნოზი
ინფექციონისტმა ალექსანდრე გოგინავამ იმედი გამოთქვა, რომ წელს ეპიდემიოლოგიური თვალსაზრისით უფრო მსუბუქი ზამთარი გველის, ვიდრე შარშან გვქონდა:
​ჩემი აზრით, ზამთარი გვექნება უფრო მსუბუქი, ვიდრე გვქონდა შარშან. მოსახლეობის გარკვეული ნაწილი არის ვაქცინირებული, ნაწილმა უკვე გადაიტანა კორონავირუსული ინფექცია. აქ არის კიდევ ერთი კითხვის ნიშანი. შემოდგომაზე და ზამთარში აქტიურდებიან სხვა რესპირატორული ვირუსები, მათ შორის, გრიპის ვირუსი. თუ როგორი ზამთარი გვექნება ეპიდემიოლოგიური კუთხით, დაკავშირებულია გრიპის ვირუსთანაც.“
ალექსანდრე გოგინავას თქმით, ეპიდემიოლოგიური სიტუაციის გასაუმჯობესებლად მნიშვნელოვანია გრიპის ვაქცინის გაკეთებაც:
„იმედია, არ მოხდება გრიპის ეპიდსიტუაციის გაუარესება და არ მოხდება თანდართვა ამ ორი აგრესიული რესპირატორული ვირუსის. ამისთვისაც მნიშვნელოვანია, რომ ვაქცინაციაში ჩავერთოთ. მოგეხსენებათ, რომ ​არსებობს გრიპის საწინააღმდეგო საკმაოდ ეფექტიანი ვაქცინა. განსაკუთრები იმ ადამიანებს, რომლებიც რისკ-ჯგუფებს წარმოადგენენ, მოვუწოდებთ და ვთხოვ, რომ ჩაიტარონ ვაქცინაცია, დაიცვან რეკომენდაციები.“
„სამწუხაროდ, არსებობს განცდა, რომ პანდემია არასდროს დასრულდება. ნებისმიერ პანდემიას და ეპიდემიას აქვს დასასრული. ასე იქნება კოვიდ-19-ის შემთხვევაშიც. იმ ქვეყნებში, სადაც არის ვაქცინაციის მაღალი მაჩვენებელი, არის ბევრად ნაკლები რეგულაცია. ზოგიერთ ქვეყანაში თითქმის ყველა რეგულაცია მოხსნილია. რაც მთავარია, არის დაბალი სიკვდილიანობა და ​ჰოსპიტალიზაციის მაჩვენებელი ბევრად შემცირებულია. თეორიულად შეიძლება მაინც დაგვემართოს კორონავირუსი, მაგრამ 90 %-ში ვაქცინაციის შემთხვევაში ვირუსს გადავიტანთ მსუბუქად,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ალექსანდრე გოგინავამ Euronews Georgia-ს ეთერში ისაუბრა.