რა არის ძუძუს კიბოს ძირითადი სიმპტომი? - მამოლოგი ირაკლი კოხრეიძე
მამოლოგმა ირაკლი კოხრეიძემ ძუძუს კიბოს სკრინინგისა და დიაგნოსტირების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ეს ორი ცნება ერთმანეთისგან განსხვავებულია:
„ძუძუს კიბო არ არის განაჩენი. ეს არის სერიოზული, ​მძიმე დიაგნოზი, რომელსაც სჭირდება ადეკვატური მკურნალობა. ჩვენ სკრინინგი უნდა განვასხვავოთ დიაგნოსტიკისგან. სკრინინგი არის ასიმპტომური ადამიანების ერთგვარი დახარისხება დაავადების წარმოშობის დაბალი ან მაღალი რისკის ჯგუფებში. დიაგნოსტიკა არის უკვე აღმოჩენილი შემთხვევის დროს ჩატარებული კვლევები.“
ირაკლი კოხრეიძის თქმით, დიაგნოსტირებისას გამოვლენილი კვანძოვანი წარმონაქმნების 70 % კეთილთვისებიანია:
„შემთხვევათა 70 % კეთილთვისებიანი მდგომარეობებია. ​ძუძუს კიბოს ძირითადი სიმპტომი არის კვანძოვანი წარმონაქმნის არსებობა სარძევე ჯირკვალში. არ უნდა შეეშინდეთ ქალბატონებს. ეს არცერთ შემთხვევაში არ შეიძლება. კეთილთვისებიანი სიმსივნეების გარკვეული ნაწილი არ საჭიროებს ჩარევას. არსებობს შემთხვევები, როდესაც ქირურგიული ჩარევა ხდება. ჩემი ოპერაციების 80 % მოდის ორგანოს შემანარჩუნებელ ოპერაციებზე.“
„ძუძუს კიბოს გამომწვევი კონკრეტული მიზეზის იდენტიფიცირება შეუძლებელია. ძუძუს კიბოს რაოდენობის მომატება, შესაძლოა, უკავშირდებოდეს მთელს მსოფლიოში სკრინინგული პროგრამების გააქტიურებას და დაავადების გამოვლენის ხერხების გაუმჯობესებას. არსებობს სიმსივნესთან ასოცირებული კონკრეტული ფაქტორები: ​გაუარესებული ეკოლოგია, დასხივება, ცხოვრების სტრესული გარემო, კვებითი ფაქტორები და ა.შ.“ - აღნიშნულ საკითხზე ირაკლი კოხრეიძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.
წყარო: „​დილა მშვიდობისა საქართველო“