„მე ძალიან დიდ პატივს ვცემ ფიჭვნარს. რამდენიმე წელი ზედიზედ ფიჭვნარში დასვენება იძლევა იმუნიტეტის სტაბილიზაციას,“- პედიატრი ინგა მამუჩიშვილი
პედიატრმა ინგა მამუჩიშვილმა ბავშვის იმუნიტეტის გასაუმჯობესებლად ​კურორტული მკურნალობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მისი თქმით, კურორტზე დასვენება ბავშვს კონკრეტული დაავადებისგან არ განკურნავს, მაგრამ მისი იმუნიტეტის სტაბილიზაციას უზრუნველყოფს:
„რა თქმა უნდა, კურორტული მკურნალობა ძალიან კარგია, თუმცა არანაირი ნაშრომით არ მტკიცდება, რომ რომელიღაც დაავადებას აუცილებლად განკურნავს კურორტული მკურნალობა. ამ შემთხვევაში, მწვავე რესპირატორულ ვირუსულ ინფექციებზე ვსაუბრობ.“
„ჰაერის გამოცვლა ბავშვისთვის, მისი გაყვანა რეკრეაციულ ზონებში, ​ზამთარში ზამთრის კურორტებზე, ხოლო ზაფხულში ფიჭვნარში გაყვანა, შემდგომ კი ზღვაზე, ძალიან სასარგებლოა. მე ძალიან დიდ პატივს ვცემ ფიჭვნარს. რამდენიმე წელი ზედიზედ ფიჭვნარში დასვენება იძლევა იმუნიტეტის სტაბილიზაციას. ეს ისედაც ძალიან კარგია. არ არის აუცილებელი, რომ ეს იყოს ბაკურიანი, ძვირფასი კურორტები და ძვირფასი სასტუმროები. ნებისმიერ სოფელში წაიყვანონ ბავშვი. უბრალოდ გაარიდონ ქალაქს. ეს ძალიან მნიშვნელოვანია,“- აღნიშნულ საკითხზე ინგა მამუჩიშვილმა საპატრიარქოს ტელევიზიის გადაცემაში „განთიადი“ ისაუბრა.
წყარო:​ „განთიადი“