„15 000 პაციენტი გვყავს გატარებული და მათში მხოლოდ სამი იყო რეინფიცირების შემთხვევა,“ - ლევან რატიანი
პირველი საუნივერსიტეტო კლინიკის დირექტორმა ლევან რატიანმა პანდემიის დასამარცხებლად პოპულაციური იმუნიტეტის ჩამოყალიბების მნიშვნელობაზე ისაუბრა:
„პანდემია განიცდის უკუგანვითარებას, როდესაც არსებობს პოპულაციური იმუნიტეტი. პოპულაციურ იმუნიტეტს წარმოქმნის ორი ფაქტორი: ვაქცინირებულები და ინფიცირებულები. თუ ჯამი შეადგენს 80 %-ს, ამის შემდეგ ინფექციის ჯაჭვის წყვეტის ალბათობა იზრდება. 15 000 პაციენტი გვყავს გატარებული და მათში მხოლოდ სამი იყო რეინფიცირების შემთხვევა.​ ძალიან მცირე პროცენტია რეინფიცირების მთელ მსოფლიოში.
​ლევან რატიანმა ის ფაქტორები დაასახელა, რომელმაც ვაქცინაციის შეფერხება გამოიწვია:
„დაავადებამ რომ უკუგანვითარება განიცადოს, 60-დან 80 %-მდე ადამიანი უნდა იყოს აცრილი. ვაქცინაციის პრობლემა გამოიწვია ბევრმა ფაქტორმა. ადამიანები ინფორმირებულები არ არიან, რა არის ვაქცინის ბიოლოგიური შინაარსი. კაცობრიობამ ვაქცინაციის შედეგად მოაღწია დღემდე. იყო წითელა, ყვავილი, რომელიც მასობრივად ხოცავდა ადამიანებს. როგორც კი შეიქმნა ვაქცინები, სამყაროში მათი ერთეული შემთხვევები აღიწერება.“
„თუ მასიურია ვაქცინაცია, ის არის ეფექტიანი. ​ათიდან ერთი რომ გაიკეთებს ვაქცინას, ეს არ ნიშნავს არაფერს. ყველას გვავიწყდება ერთმანეთის სიცოცხლის გადარჩენისთვის რომ ვარსებობთ ადამიანები. საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში რამოდენიმე ადამიანი ერთად არ უნდა შეიკრიბოს. ეს ნიშნავს ინფექციის პროგრესულად გავრცელებას. თუ ეს არ გავაკეთეთ, ჩვენი ქვეყნის მედიცინა ძალიან მალე ჩიხში შევა,“-აღნიშნულ საკითხზე ლევან რატიანმა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.