„როდესაც ორგანიზმს ასეთი რეაქცია აქვს, ე.ი. ვაქცინა მუშაობს და ანტისხეულები უფრო გამომუშავდება,“ - პროფესორი მალვინა ჯავახაძე
პროფესორმა მალვინა ჯავახაძემ ვაქცინაციის შემდეგ გვერდითი მოვლენების გამოვლენის ალბათობასა და მნიშვნელობაზე ისაუბრა:
„რამდენიმე აცრის შემდეგ ვაქცინაზე რეაქციები მცირდება. შეიძლება ვაქციანზე ადგილობრივი რეაქცია იყოს, მაგრამ მე, როგორც ინფექციონისტს პირიქით, მომწონს როდესაც ორგანიზმს ასეთი რეაქცია აქვს, ე.ი. ვაქცინა მუშაობს, კარგი შედეგია და ანტისხეულები უფრო გამომუშავდება. ბუსტერის შემთხვევაში გვერდითი რეაქციების ალბათობა, შესაძლოა, უფრო ნაკლები იყოს.“
„დღეს, ​როდესაც ასეთ პატარა პოპულაციაში ყოველდღიურად 75 ადამიანი კვდება, ეს არ უნდა იყოს მარტო იმ ოჯახების ტრაგედია. ეს არის ყველა ოჯახის ტრაგედია. ყველამ, ვინც არ არის იმუნიზირებული, მის წილად უნდა ჩათვალოს ეს ქმედება. მე ამ დროს მახსენდება ჩემი მასწავლებლის, აკადემიკოს ვახტანგ ბოჭორიშვილის სიტყვები: „სენსიბილიზებული ცოცხალი მირჩევნია არასენსიბილიზებულ მიცვალებულს.“ ვიყოთ სენსიბილიზებული, მოგვცეს რეაქცია, მაგრამ ვიყოთ დაცულები, ცოცხლები და ჯანმრთელები,“ - აღნიშნულ საკითხებზე მალვინა ჯავახაძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“- ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.