„ანტივირუსული პრეპარატების გამოყენებას არ გირჩევთ, იმ მედიკამენტების უმრავლესობა, რომლებსაც ტელევიზორში ნახულობთ, სინამდვილეში არაფერს არ კურნავს,“ - ევგენი კომაროვსკი
პედიატრი ევგენი კომაროვსკი სოციალურ ქსელში ანტივირუსული პრეპარატების აქტიური მოხმარების წესს ეხმაურება და აცხადებს, რომ ამის საჭიროება არ არსებობს:
„მწვავე რესპირატორული ვირუსული ინფექციით დაავადება ძალიან გავრცელებულია. ათასობით ასეთი რესპირატორული ვირუსი არსებობს და ადამიანები მსგავსი ვირუსებით რეგულარულად ავადობენ. ბავშვებს წელიწადში 6-12-ჯერ ემართებათ რესპირატორული ვირუსები და ეს სავსებით ნორმალურია.
ადმიანის ორგანიზმი ისეა მოწყობილი, რომ ის თავად, ყოველგვარი გარეგანი დახმარების გარეშე გაუმკლავდეს ამ რესპირატორულ ვირუსებს. ვირუსთან გამკლავება არ მოიაზრებს რაიმე ტიპის მედიკამენტების გამოყენების აუცილებლობას. თუ თქვენ ყოველი ჩახველებისას ანტივირუსული მედიკამენტების მიღებას მიეჩვევით, რა თქმა უნდა, შთაბეჭდილება შეგექმნებათ, რომ სწორედ ამ ანტივირუსული მედიკამენტების დახმარებით ახერხებთ გამოჯანმრთელებას. ჩვენ ბავშვობიდან გვარწმუნებენ, რომ ადამიანი ვირუსებისგან თავისით ვერ გამოჯანმრთელდება.
როდესაც ანტივირუსულ პრეპარატს იღებთ, მაინტერესებს, რომელს ანიჭებთ უპირატესობას?! არ არსებობს ისეთი ანტივირუსული პრეპარატი, რომელიც ყველა ვირუსის წინააღმდეგ ეფექტიანია. ვირუსები ადამიანის ორგანიზმის უჯრედებში მრავლდებიან. ძალიან რთულია, რომ ვირუსი გავანადგუროთ და უჯრედი ცოცხალი გადარჩეს. ნამდვილად ეფექტიანი ანტივირუსული მედიკამენტები ძალიან ცოტაა.
არსებობს გრიპისა და შიდსის ვირუსის სამკურნალო პრეპარატები, მაგრამ  იმ მედიკამენტების უმრავლესობა, რომლებსაც ტელევიზორში ნახულობთ, სინამდვილეში არაფერს არ კურნავს. როდესაც მსგავს პრეპარატს იღებთ, თქვენ ხომ არ იცით, რა ვირუსით ხართ დაავადებული. ამიტომ ანტივირუსული პრეპარატების გამოყენებას არ გირჩევთ. ანტივირუსული მედიკამენტები მხოლოდ ექიმის დანიშნულებით გამოიყენება,“ - აღნიშნავს ევგენი კომაროვსკი.