„ვაქცინა ისევე უსაფრთხოა ბავშვებისთვის, როგორც ის უსაფრთხოა მოზრდილებისთვის,“ - ინფექციონისტი ალექსანდრე გოგინავა
ინფექციონისტმა ალექსანდრე გოგინავამ მოზარდების ვაქცინაციის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ბავშვებისთვის ვაქცინა უსაფრთხოა:
„პირველ რიგში, მინდა ავღნიშნო, რომ ვაქცინა არის სრულად უსაფრთხო იმ პოპულაციისთვის, რომელშიც ის დაშვებულია, მათ შორის მოზარდებისთვისაც. ეს დაამტკიცა ბევრმა კვლევამ. ამის მინდა ხაზი გავუსვა, რომ ყველამ გაიგოს, ვაქცინა ისევე უსაფრთხოა ბავშვებისთვის, როგორც ის უსაფრთხოა მოზრდილებისთვის.“
ალექსანდრე გოგინავას თქმით, საქართველოში, სავარაუდოდ, ბავშვების ვაქცინაციის დაბალი მაჩვენებელი იქნება:
„რა თქმა უნდა, როგორც მოზრდილ მოსახლეობაში გვაქვს ცუდი მაჩვენებელი, სამწუხაროდ​, ვფიქრობ, რომ ბავშვების ვაქცინაციის ტემპიც არ იქნება მაღალი და იქნება დაბალი. ამიტომ, მნიშვნელოვანია მშობლებთან მუშაობა. მათ უნდა ავუხსნათ, რომ შვილებისა და ჩვენი თავის დასაცავად, უნდა ჩავიტაროთ აქტიურად ვაქცინაცია.“
​რატომ არის აუცილებელი მოზარდების ვაქცინაცია? სასწავლო წლის ჩვეულ რეჟიმში განახლებამ გამოიწვია სწრაფადვე ეპიდსიტუაციის გაუარესება. სკოლებში, სხვადასხვა სასწავლებლებში მობილობის გაზრდა პანდემიურ ვითარებაში იწვევს ეპიდსიტუაციის გაუარესებას. თუ ჩვენ ამ სეგმენტშიც კარგად ჩავატარებთ ვაქცინაციას, ეს ხელს შეუწყობს პანდემიის დროულად დასრულებას. ბავშვებში საკმაოდ სწრაფად ვრცელდება ვირუსი მათი ცხოვრების წესიდან გამომდინარე. ეს უკვე დადგენილია, რომ პანდემიის დასამარცხებლად მნიშვნელოვანია ყველა ასაკობრივ ჯგუფში აქტიურად ჩავატაროთ ვაქცინაცია,“ - აღნიშნულ საკითხზე ალექსანდრე გოგინავამ Euronews Georgia-ს ეთერში ისაუბრა.