,,თუ ეს ჰორმონი მაღალი გაქვს, დიეტას აზრი არა აქვს'' - გიორგი ღოღობერიძე საკვების იმ ერთად...
ექიმი გიორგი ღოღობერიძე ჭარბი წონის შესახებ საუბრობს. მისი თქმით, ინსულინი ეს არის ჰორმონი, რომელიც წონაში მატებას უწყობს ხელს:,,ინსულინი წონაში მატებას უწყობს ხელს და აკავებს მის შემცირებას, მის...
„როგორ შეიძლება ქალი ასე გაუშვა კაცმა, პატივი არ სცე, არ მიხედო შენს ოჯახს?! როგორ უნდა გავაკეთოთ ეს?“ - დეკანოზი შალვა კეკელია
დეკანოზმა შალვა კეკელიამ ქალის პატივისცემის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ ტრადიციულად საქართველოში მამაკაცები ქალებს პატივს სცემდნენ, თუმცა კომუნისტურმა წყობამ ადამიანის გონება დაამახინჯა და ბევრი რამ შეცვალა:
„ადამიანის გონება დამახინჯდა კომუნისტების დროს. დაამახინჯეს ქართველი კაცის გონება. ის ცოლს ხელს ურტყამდა, აგინებდა, საშინლად ექცეოდა. მე ბაბუაჩემისგან მახსოვს, ოჯახში რომ შევიდოდა ბაბუა, თუ დაინახავდა, რომ კაცი უხეშად დაელაპარაკებოდა ქალს, იმ სახლს ბაბუაჩემი ტოვებდა. კაცი, რომელიც საკუთარ ცოლს პატივს არ სცემს, უხეშად ელაპარაკება მას, ის მე როგორ მცემს პატივს, რად მინდა მაგის პატივისცემა?! ​როგორ შეიძლება კაცი ქალს როდესმე ასე მოექცეს?!“
მამა შალვა კეკელიას თქმით, ქალბატონების დიდი ნაწილი უცხოეთში მუშაობს და ოჯახებს მძიმე შრომით არჩენს:
„ჩვენი ქალების ძალიან დიდი პროცენტი გასულია უცხოეთში. იქ მუშაობენ,​ წვალობენ ჩვენი ქალები, იქიდან არჩენენ ამ ოჯახებს. რომ არა ეს ქალბატონები, ქართველი ქალები, დღეს რა მძიმე მდგომარეობაში იქნებოდა ჩვენი ქვეყანა! ძალიან ბევრი მათგანი საშინელ სამსახურშია, ძალიან ბევრი საშინელი შრომით შრომობს. ეს არის კაცების ბრალი, რომ ქალებს ასე მოუწიათ წასვლა და მუშაობა. როგორ შეიძლება ქალი ასე გაუშვა კაცმა, პატივი არ სცე, არ მიხედო შენს ოჯახს?! როგორ უნდა გავაკეთოთ ეს?! ჩვენი ბრალია ეს, რომ ქართველ ქალს უწევს ქვეყნის დატოვება და უცხოეთში მუშაობა.“
„როგორ შეიძლება ასეთ მდგომარეობაში იყოს ჩვენი ქვეყანა?! გული მწყდება, ძალიან ბევრს ვფიქრობ ამაზე. როგორ შეიძლება, რომ ბავშვები დედების გარეშე იზრდებიან სახლებში?! ეს ადამიანები გმირები არიან, ვინც უცხოეთში მუშაობს. ისინი ძალიან ბევრს წვალობენ, ბევრ ოჯახს არჩენენ. ღმერთმა დაგლოცოთ, ქალბატონებო! ერთი რამ უნდა იცოდეთ, რომ თქვენზე ბევრი რამ არის დამოკიდებული, თქვენს სიწმინდეზე, თქვენს მონდომებაზე, თქვენს ლოცვაზე. ​ქალს შეუძლია კაცი ძალიან დიდ სიმაღლეზე აიყვანოს. თქვენ ეს შეგიძლიათ, რომ გააკეთოთ. უნდა გაამხნევოთ, ძალა მისცეთ კაცებს. კაცებმა თქვენზე უნდა იფიქრონ, თქვენ კი კაცებზე. ერთმანეთს უნდა დავეხმაროთ, შევეწიოთ ყველანი, რომ ეს ქვეყანა სხვა სიმაღლეზე ავიდეს,“ - აღნიშნა მამა შალვა კეკელიამ.