„ერთ პრინციპზე ვთანხმდებით, რომ შფოთვა არაფერს არ შველის და ყოველთვის ყველაფერს მშვიდად უნდა შევხვდეთ,“ - ინფექციონისტი მაია ბუწაშვილი
ინფექციონისტმა მაია ბუწაშვილმა საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ კორონავირუსის ახალი შტამის გავრცელების შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ომიკრონი წინა შტამებთან შედარებით მაღალი ლეტალობით ან მძიმე კლინიკური მიმდინარეობით არ ხასიათდება:
„ომიკრონთან დაკავშირებით ვირუსოლოგებსა და კლინიცისტებს შორის შფოთვის ხარისხი განსხვავებულია. თავდაპირველად სერიოზული შფოთვა ვირუსოლოგებმა დაიწყეს იმ მხრივ, რომ ამ შტამს მეტი ცვლილება აქვს გენეტიკურ თანმიმდევრობაში, ვიდრე წინამორბედებს. გაჩნდა ეჭვი, ხომ არ იყო ეს ვირუსის სერიოზული ცვლილება. ​კლინიცსტებისგან შედარებით დამამშვიდებელი ინფორმაცია ვრცელდება იმ მხრივ, რომ კლინიკური მიმდინარეობა არ აქვს უფრო მძიმე და ლეტალობა არ აქვს უფრო მაღალი.“
მაია ბუწაშვილის თქმით, ომიკრონის შემთხვევაში ჰოსპიტალიზაციის პროცენტი დაბალია:
„პირიქით, გაჩნდა ვერსია, რომ ვინაიდან ომიკრონი ეფექტიანად ვრცელდება და ძალიან ბევრ ადამიანს მსუბუქად და უსიმპტომოდ აქვს, დიდ ნაწილს მოიცავს მოსახლეობის, მაგრამ ჰოსპიტალიზაციის პროცენტი არის დაბალი.“
„ჩვენ ერთ პრინციპზე ვთანხმდებით, რომ შფოთვა არაფერს არ შველის და ყოველთვის ყველაფერს მშვიდად უნდა შევხვდეთ. დაველოდოთ, მოვლენებს და ვიმოქმედოთ შესაბამისად,“ - აღნიშნა მაია ბუწაშვილმა.