„ამ გამონაკლის შემთხვევაში შეგვიძლია ბავშვს 37,5 გრადუსზეც კი მივცეთ სიცხის დამწევი,“ - პედიატრი ინგა მამუჩიშვილი
პედიატრმა ინგა მამუჩიშვილმა ის იშვიათი შემთხვევა დაასახელა, როდესაც ბავშვს 37,5 გრადუს ტემპერატურაზე სიცხის დამწევი უნდა მივცეთ:
„თუ ბავშვს არ სიამოვნებს ტემპერატურა უკვე 37,5 გრადუსი ან ანამნეზში აღენიშნება გულყრა, ასეთ შემთხვევაში შეგვიძლია მას 37,5 გრადუსზეც კი მივცეთ სიცხის დამწევი. ეს გამონაკლისი შემთხვევებია, როდესაც ასე უნდა მოვიქცეთ, თუ გვინდა, რომ მოვახდინოთ პრევენცია გულყრის.“
ინგა მამუჩიშვილის თქმით, ბავშვის ჩახურება არავითარ შემთხვევაში არ შეიძლება:
„არავითარ შემთხვევაში ბავშვის ჩახურება არ შეიძლება. ჩვენ უნდა მივცეთ თერმორეგულაციის ცენტრს საშუალება იმოქმედოს ტემპერატურიდან გამომდინარე. მატყლის საბნები და პლედები არ არის საჭირო. მინახავს ბავშვი ამას ისვრის ფეხებით, იხდის. მაღალ ტემპერატურაზე, თუ ბავშვი გახურებულია, არავითარ შემთხვევაში მისი ჩახურება არ შეიძლება.“
„მაქსიმალურად უნდა გავაღოთ ფანჯრები, მაგრამ ორპირი არ უნდა შევქმნათ. ოთახში უნდა იყოს ნორმალური ტემპერატურა. ხშირ შემთხვევაში ხალხს ოთახში 28-30 გრადუსი აქვს ტემპერატურა.ეს კატეგორიულად დაუშვებელია. 20 გრადუსზე მეტი ტემპერატურა ოთახში არ უნდა იყოს, მაქსიმუმ 22 გრადუსი,“- აღნიშნულ საკითხზე ინგა მამუჩიშვილმა რადიო „იმედის“ ეთერში ისაუბრა.