„ძუძუთი კვება ხუთი ახალშობილიდან სამშიც არ ხდება დაბადებიდან ერთი საათის განმავლობაში,“ - ენდოკრინოლოგი ქეთი ასათიანი
ენდოკრინოლოგმა ქეთი ასათიანმა მსოფლიოში ძუძუთი კვების შესახებ ინფორმირებულობის ნაკლებობის პრობლემაზე ისაუბრა. მისი თქმით, ძუძუთი კვება ხუთი ახალშობილიდან სამშიც არ ხდება დაბადებიდან ერთი საათის განმავლობაში:
„უნდა აღინიშნოს, რომ ფრიად სამწუხარო რეალობაა. ძუძუთი კვება ხუთი ახალშობილიდან სამშიც არ ხდება დაბადებიდან ერთი საათის განმავლობაში. ვფიქრობ, ეს ძალიან ცუდია. შემდეგი ფაქტი, რომელიც ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, არის ის, რომ წლის განმავლობაში 820 000 ორ წლამდე ასაკის ბავშვის სიცოცხლის გადარჩენა იქნებოდა შესაძლებელი, მათ რომ ჰქონოდათ ძუძუთი კვების ადეკვატური პირობები.“
ქეთი ასათიანის თქმით, დედის რძის მნიშვნელობა პანდემიის პირობებში განსაკუთრებით იზრდება:
​დედის რძე რომ განსაკუთრებული მადლია, ვფიქრობ, ეს საკითხი უდავოა. მით უფრო დღეს, დღევანდელ ვითარებაში, ამ პანდემიის პირობებში, როდესაც ამაზე დიდ სიკეთეს დედა თავის შვილს ვერ მისცემს. ძუძუთი კვება და დედის რძე არის ერთადერთი უნიკალური იარაღი ჩვილის იმუნური სისტემის გაჯანსაღების, მისი მომძლავრების, რაც სამომავლოდ მინიმუმამდე დაიყვანს ან აარიდებს ჯანმრთელობასთან დაკავშირებულ პრობლემებს.“
„თამამად შეიძლება ითქვას, რომ დედები ერთგვარ ინფორმაციულ ვაკუუმში არიან. მსოფლიო მასშტაბით ქვეყნების მხოლოდ 14 % -ში არსებულ საავადმყოფოებსა და სამშობიაროების უმეტესობაში მომუშავე პერსონალი არის ინფორმირებული ძუძუთი კვების სიკეთეებისა და პროცესის სწორად წარმართვის ხერხებზე,“ - აღნიშნულ საკითხზე ქეთი ასათიანმა ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დღე“ ისაუბრა.