მინისტრის ინიციატივით მსგავსი შეხვედრები კვლავ გაგრძელდება.
რას ჰპირდება განათლების მინისტრი მასწავლებლებს 2019 წლისთვის
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა არაერთი გამოსვლისას აღნიშნა, რომ პედაგოგების შრომა აუცილებლად დაფასდება და მათ 2019 წლისთვის ხელფასები გაეზრდებათ.
კონკრეტულად რა განცხადებები გააკეთა მინისტრმა 2018 წელს აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, იხილეთ მინისტრის ნათქვამი სიტყვა-სიტყვით:
„1 წლის განმავლობაში 10 000 პედაგოგს გაეზრდება ხელფასი. ხელფასების ზრდა ყოველწლიურად მოხდება. 2022 წლისთვის ჩვენ უკვე მივაღწევთ, რომ პედაგოგის საშუალო ხელფასი 1500 ლარი იყოს. ეს არის კარგად დათვლილი და გააზრებული. გაზრდილი ხელფასი მნიშვნელოვანია მათი ეკონომიკური მდგომარეობისთვის. ვფიქრობთ, რომ რეფორმას, განახლებულ პროგრამებს სჭირდება შესაბამისად მაღალანაზღაურებადი მასწავლებელი. იმიტომ, რომ დიდი მნიშვნელობა აქვს მოტივაციას. მასწავლებლების ღირსეული შრომა უნდა იყოს დაფასებული.“
„თუ პედაგოგს არ ექნა ღირსეული ანაზღაურება, ღირსეული ეკონომიკური პირობები, მას ვერ ექნება მოტივაცია და ამის გარეშე საქმე წინ ვერ წავა. მესმის, რომ დღეს ბევრი ადამიანი მართლა გმირობას სჩადის – დაუღალავად და ყოველდღიურად შრომობს, თუმცა იმისთვის, რათა სისტემურ ცვლილებებზე ვილაპარაკოთ, ჩვენ აუცილებლად გვჭირდება ადამიანთა მატერიალური უზრუნველყოფა. უკვე მომავალი წლისთვის დაგეგმილი გვაქვს ხელფასების ზრდა. ეს პედაგოგთა დიდ რაოდენობას ეხება. ამისთვის რესურსები უკვე გაწერილია.“
„თქვენ, მასწავლებლები, ყველაზე მნიშვნელოვანი და დასაფასებელი ადამიანები ხართ მთელ საგანმანათლებლო სისტემაში და მინდა, მადლობა გადაგიხადოთ იმისათვის, რომ უანგაროდ ემსახურებით ყველაზე მნიშვნელოვანს - ჩვენს ბავშვებს და მათ მომავალს. დაანონსებული რეფორმის ფარგლებში, ჩვენ გავაკეთებთ ყველაფერს, რომ სასკოლო ცხოვრება უფრო საინტერესო, კიდევ უფრო ეფექტური გახდეს და თქვენი პროფესია უფრო მეტად იყოს დაფასებული.“