„ბანაობის შემდეგ ბავშვს ქუდი არ სჭირდება, ქუდი არ არის აუცილებელი სახლში,“ - პედიატრი ანა მაღრაძე
პედიატრმა ანა მაღრაძემ ახალშობილისთვის ოპტიმალური ოთახის ტემპერატურა დაასახელა და მშობლებს ბანაობის შემდეგ ბავშვის სწორად ჩაცმასთან დაკავშირებით საინტერესო რჩევები მისცა:
„ოპტიმალური ტემპერატურა ოთახის, სადაც არის ახალშობილი არის 19-23 გრადუსი. ბანაობის პერიოდში შეგვიძლია 26 გრადუსამდეც გავათბოთ ოთახი. ქუდი არ არის აუცილებელი სახლში, არც ბანაობის შემდეგ, არც ბანაობის წინ. არც გარეთ არ ვაძლევთ ქუდის დაფარების რეკომენდაციას, როდესაც გარემო ტემპერატურა გვაძლევს ამის საშუალებას და არის შედარებით მაღალი. როდესაც გრილა, მშობლებს ვაძლევთ რეკომენდაციას, რომ ბავშვს დაახურონ თხელი ქუდი და არა ნაქსოვი, თბილი, ყურებიანი ქუდები. არ ასეირნონ სახეზე აფარებული შარფით ბავშვები.“
ანა მაღრაძის თქმით, ბავშვს ხელთათმანები არ უნდა ჩავაცვათ, რათა მისი რეცეპტორული სისტემა სათანადოდ განვითარდეს:
​რა თქმა უნდა, ხელთათმანები არ არის საჭირო. რეცეპტორული სისტემა არის პირის ღრუ და ხელის მტევანი. ხელთათმანის ჩაცმა ბავშვისთვის არც სახლში და არც გარეთ არ არის სასურველი. რაც შეეხება თავის დაცვას, რომ ბავშვმა სახე არ დაიკაწროს, უნდა ვიყოთ ბავშვთან ერთად და ყურადღებით. თუ ჩვენ ხელთათმანს იმიტომ ვაცმევთ ბავშვს, რომ სახე არ დაიკაწროს, ეს სასურველი არ არის.“
​ბავშვის მჭიდროდ შეხვევა არის მკაცრად და კატეგორიულად ამოღებული. ამ ბავშვებში განსაკუთრებით ხშირი იყო მენჯ-ბარძაყის სახსრის დისპლაზიები, ასევე ბარძაყის სახსრის ქვეამოვარდნილობები. მენჯ-ბარძაყის სახსარი უნდა იყოს მაქსიმალურად განზიდული. რაც შეეხება კოლიკას, ამას ძალიან შველის თეთრი ხმაური, თბილ წყალში ჩასმა. არ არის აუცილებელი, რომ კოლიკის დროს მჭიდროდ შევფუთოთ ბავშვი,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ანა მაღრაძემ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დილა“ ისაუბრა.