როგორ მივხვდეთ, რომ გაგვთვალეს? - ანზორ ოდიშარიას რჩევები ავი თვალისგან თავის დასაცავად
ეზოთერიკოსმა ანზორ ოდიშარიამ ავი თვალისგან თავის დაცვის წესებზე ისაუბრა:
„როდესაც კარგ ხასიათზე ვართ, გვიხარია ცხოვრება, რაღაც მიმართულებით მივდივართ და მოულოდნელად ხასიათი გვეცვლება, მთელი ეს აღვსებული სიკეთე სადღაც გადის, ეს პირველი ნიშანია იმისა, რომ გაგვთვალეს. ასეთ შემთხვევაში სწრაფად უნდა დაიწყოთ რეაგირება. ძალიან ხშირად ხდება, რომ თვალი გეცა და ამიტომ წარმატებას ვერ მიაღწიე. თვალი ეს არის შურის ენერგეტიკა, რომელიც სხვა ადამიანისგან მოდის. ასეთი ადამიანის პირველი მთავარი ხასიათობრივი მაჩვენებელი არის ენერგეტიკული სისუსტე, ის საუბრის დროს ძალიან აქტიური ხდება. ის არის გაბოროტებულად ინტერესიანი, რომელიც სხვა ადამიანების ცხოვრებით ცხოვრობს. ენერგოვამპირიც ასეთი რამ არის. მას აკლია ენერგია და სჭირდება სხვა ადამიანის ენერგეტიკა, რომ შეივსოს დღის ლიმიტი.
ყველაზე მნიშვნელოვანია, რომ მივხვდეთ, როდის გაგვთვალეს. ეს არის, როდესაც ჩვენი ხასიათი იკარგება, ემოციურ ენერგიას ვკარგავთ. პირველ რიგში, ამ სიტუაციას გავერიდოთ, გავაქტიურდეთ. ამ შემთხვევაში კარგია, რომ დავლიოთ ლიმონიანი წყალი. ძალიან ძლიერად უნდა გავიზმოროთ, რომ ენერგეტიკა ტონუსში მოვიყვანოთ. ძალიან კარგია სიტყვები, რომელსაც გულში ვამბობთ, როდესაც ენერგოვამპირს ვესაუბრებით ჩვენ წინ. უნდა ვთქვათ: „შენი შენთან, ჩემი ჩემთან.“ როდესაც გთვალავენ და გეუბნებიან: „როგორ მეცოდები,“ უპასუხეთ: „მეც.“ აუცილებელია, რომ შეტევაზე გადავიდეთ. ისე არ უნდა წამოვიდეთ, რომ ეს ნეგატივი მივიღეთ. ყველა ჩვენგანს ჰყავს თავისი მფარველი ანგელოზი. მთავარანგელოზის ხატის ტარების შემთხვევაში დაცულები ვიქნებით უარყოფითი ენერგიისგან. ენერგეტიკული ჰიგიენა ძალიან მნიშვნელოვანია. ყველაზე მთავარი წესია, რომ დილით განსაკუთრებულ პოზიტიურ განწყობაზე უნდა ვიყოთ,“- მოცემულ საკითხზე ანზორ ოდიშარიამ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.
„ერთი წლის ასაკის შემდეგ მე თვითონ ვნიშნავ ყველა ბავშვთან თაფლს,“ - პედიატრი თემურ მიქელაძე ბავშვებში ფუტკრის პროდუქტების გამოყენების შესახებ
პედიატრმა თემურ მიქელაძემ ბავშვებში ფუტკრის პროდუქტების გამოყენების შესახებ ისაუბრა და განმარტა რა შემთხვევაში არ უნდა გამოიყენონ მშობლებმა მსგავსი ტიპის პროდუქტები:
„წლამდე ასაკის ბავშვებში არ არის ფუტკრის პროდუქცია მოწოდებული, რომ არ განვითარდეს ალერგია. ზოგიერთ შემთხვევაში ბოტულიზმის ჩხირებით შეიძლება იყოს დაბინძურებული თაფლი და წლამდე ასაკის ბავშვების ბოტულიზმის ერთ-ერთი წყარო არის თაფლი. ერთი წლის ასაკის შემდეგ მე თვითონ ვნიშნავ ყველა ბავშვთან თაფლს. ხანდახან თაფლს, ლიმონს და ალოეს ვუმატებ ხოლმე ერთმანეთს და ყველა პაციენტს ამას ვთავაზობ, რომ მიიღონ დილას და საღამოს.
რაც შეეხება ყვავილის მტვერს, გირჩის მურაბას, ეს არის აბსოლუტური მითები. ეს მტვერი შეიძლება იყოს ალერგენი. მე ხშირად მინახავს მოყვავილე ყვავილებზე ალერგიის მქონე პაციენტები დამტვერვის პერიოდში მიჰყავთ ხოლმე კურორტებზე. თუ ეს ალერგია გვაქვს, ის პირიქით, შეიძლება გამწვავდეს. გირჩის მურაბა, ყვავილის მტვერი, ასეთი რეკომენდაციები არ არსებობს.
იმუნომოდულაციური და იმუნოსტიმულაციური საშუალებები არ არსებობს. რომ იყოს ასეთი საშუალება, არც ექიმი იქნებოდა, არც აფთიაქი. სწორი, ჯანსაღი ცხოვრება, ფიზიკური აქტივობა გამოიწვევს იმუნოსტიმულაციას და ბავშვები იქნებიან ჯანმრთელები,"- აღნიშნა თემურ მიქელაძემ.