3 ყველაზე გავრცელებული შეცდომა, რომელსაც წონაში კლების მსურველები უშვებენ
ქირურგმა და ტელეწამყვანმა გიორგი ჩიჩუამ სამი ყველაზე გავრცელებული შეცდომა დაასახელა, რომელსაც წონაში კლების მსურველები უშვებენ:
„არც სპაგეტი, არც სხვა ნებისმიერი ფორმის მაკარონი წონაში არ მოგამატებინებთ. პირიქით, ბოლო კვლევების მიხედვით, ეს პროდუქტი წონის კლებაში დაგეხმარებათ. პასტას დაბალი გლიკემიური ინდექსი აქვს. ეს მაჩვენებელი ასახავს იმას, თუ რა სისწრაფით იშლება ესა თუ ის პროდუქტი ადამიანის ორგანიზმში და გარდაიქმნება გლუკოზად. როდესაც პასტას მივირთმევთ, ორგანიზმი შედარებით ნელა გრძნობს მაძღრობას, მაგრამ ეს მაძღრობა დიდხანს გრძელდება.
შემდეგი შეცდომა არის 0 %-იანი რძის პროდუქტების შეძენა. არასწორია ფიქრი, რომ გასახდომად 0 %-იანი რძის პროდუქტები უნდა მივირთვათ. სინამდვილეში რძის პროდუქტები ძალიან კარგია წონაში კლებისთვის. ისინი კაცლიუმს შეიცავენ. დაბალ პროცენტიან რძის პროდუქტს კი მცირე რაოდენობით აქვს კაცლიუმი. თუ თქვენ ამგვარ რძის პროდუქტს მიირთმევთ, ვერც წონაში დაიკლებთ და საჭირო რაოდენობით კალციუმსაც ვერ მიიღებთ.
მესამე შეცდომაა ცხიმიან საკვებზე უარის თქმა. ცხიმიანი საკვები სინამდვილეში ყოველთვის ცუდს არ ნიშნავს. თუ ცხიმზე საერთოდ უარს ვიტყვით, ვერ გამოვიმუშავებთ ესტროგენს, პროგესტერონსა და ტესტოსტერონს. შესაბამისად ვერც საჭმლის მონელებას მოვახერხებთ და ვერც წონაში დავიკლებთ. ორაგული ცხიმიანი თევზია, თუმცა სასარგებლოა ჩვენი ორგანიზმისთვის. ასევე სასარგებლოა კვერცხი, ყველი, ზეითუნის ზეთი, ავოკადო, თხილეული. ამ ჩამონათვალში არ მოიაზრება სწრაფი კვების პროდუქტი. ყველაფერში მთავარია ზომიერება.“
წყარო: ​„მთავარი ექიმი“