სახლში მაიონეზს სხვა რეცეპტით აღარ მოამზადებთ
მაიონეზი გახლავთ კვერცხის გულის, ზეთის, მდოგვის და ლიმონის ან ძმრის კომბინაცია, რომელიც ემულსიის პროცესით მიიღება. მასში შემავალი ყველა კომპონენტი თუ ჯანსაღია, მაიონეზიც ჯანსაღია. თუმცა, მაღაზიაში ნაყიდ მაიონეზებს რიგი პრობლემები აქვთ და სწორედ ამიტომაა მიჩნეული არაჯანსაღად. ესენია:
რაფინირებული ზეთები (იქნება ეს მზესუმზირა, სოიო თუ ნებისმიერი სხვა რაფინირებული ზეთი. დეტალური ინფორმაცია ზეთებზე: https://rb.gy/peuot4)
დამატებული შაქრები და დამატკბობლები
ემულგატორები და სტაბილიზატორები რომელიც შენახვის ვადას უხანგრძლივებენ (დეტალური ინფორმაცია ემულგატორებზე: https://rb.gy/bbvgnq)
მარილის ნაცვლად MSG რომელიც ასევე ჯანმრთელობისთვის საფრთხის შემცველია (დეტალური ინფორმაცია MSG-ზე: https://rb.gy/7wzn0t)
როგორ მოვიქცეთ?
მაღაზიაში ყიდვისას, ეცადეთ ყურადღება მიაქციოთ შემადგენლობას და აარჩიოთ მაღალი ხარისხის, ჯანსაღი ზეთით დამზადებული მაიონეზი ან უკეთესი ალტერნატივაა მისი სახლში მომზადება.
აქვე გიზიარებთ მაიონეზის რეცეპტსაც
• 2 კვერცის გული (პასტერიზებული)