რა მოხდება, თუ ბავშვი დესერტს ძირითად კერძამდე მიირთმევს?
რა მოხდება, თუ ბავშვი დესერტს  ძირითად კერძამდე მიირთმევს?
ბავშვებს ტკბილეული განსაკუთრებით უყვართ. მშობლებმა კარგად იციან, რომ სადილობის შემდეგ პატარები მოუთმენლად ელიან მათ კუთვნილ დესერტს. როგორც აღმოჩნდა, დესერტის მირთმევის დრო ბავშვის ჯანსაღი კვებითი ჩვევების ჩამოყალიბებაზე გარკვეულ ზეგავლენას ახდენს. დესერტის მიღება ძირითადი კერძის მირთმევამდე პატარებისთვის სასარგებლოა.
• ბავშვები დესერტს განსხვავებულად აღიქვამენ
ტკბილეული ჯანსაღი კვების შემადგენელი ნაწილია. ​ტკბილ საკვებს ბავშვებისთვის ბედნიერება მოაქვს. როდესაც ბავშვს დესერტს რეგულარულად სთავაზობთ, ის კვების რაციონის ნაწილი ხდება. ბავშვი ტკბილეულისადმი მოჭარბებულ ლტოლვას აღარ ავლენს. როდესაც ბავშვს ტკბილეულს იშვიათად სთავაზობენ, ის მისთვის განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს.
• ბავშვი ჯანსაღ წონას ინარჩუნებს
ამერიკის ფსიქოლოგთა ასოციაციის მიერ გამოქვეყნებული კვლევის მიხედვით, ძირითად კერძამდე დესერტის მიღება ბავშვებს ჭარბი კილოგრამების მოშორებაში ეხმარება. მკვლევარებმა აღმოაჩინეს, რომ ტკბილი დესერტის მირთმევის შემდეგ ბავშვები ჭარბ საკვებს აღარ მიირთმევდნენ და გაცილებით მარტივად ნაყრდებოდნენ.
• ბავშვები ჯანსაღი საკვების მირთმევას ამჯობინებენ
ექსპერიმენტული ფსიქოლოგიის ჟურნალში გამოქვეყნებული კვლევის თანახმად, ​დესერტის მთავარ კერძამდე მირთმევა ბავშვს ჯანსაღი კვებითი ჩვევების ჩამოყალიბებაში ეხმარება. როდესაც ბავშვები ჯანსაღ საკვებს მიირთმევენ, ისინი ჭირვეულობენ და დესერტის მიღებას მოუთმენლად ელიან. თუ ბავშვი ჯერ დესერტს მიირთმევს, შემდეგ კი ჯანსაღ სადილს, ის გაცილებით კმაყოფილია.
• ბავშვის განწყობა უმჯობესდება
დესერტებისადმი სიყვარულის გამოვლენა არავის უკვირს. ყველამ იცის, რომ ტკბილეული ჩვენს განწყობაზე დადებითად ზემოქმედებს. როდესაც ბავშვი დესერტს მიირთმევს და შემდეგ ძირითად კერძს ვაძლევთ, ​სადილი მთელი ოჯახისთვის ნაკლებად სტრესულია, რადგან პატარა ბედნიერია. ამერიკის ფსიქოლოგთა ასოციაციის მიერ გამოქვეყნებული კვლევის მიხედვით, ადამიანები, რომლებიც ტკბილეულისადმი განსაკუთრებული სიყვარულით გამოირჩევიან, მეგობრულები და ემპათიურები არიან.