„ბავშვებისთვის შაქრის მოხმარება როგორც სადღესასწაულო დღეებში, ასევე ზოგადად არ არის რეკომენდებული,“ - ენდოკრინოლოგი თამარ ჩადუნელი
ენდოკრინოლოგმა თამარ ჩადუნელმა სადღესასწაულო დღეებში მშობლებს ბავშვებში ტკბილეულის მიღების შეზღუდვისკენ მოუწოდა:
„ბავშვებისთვის შაქრის მოხმარება როგორც სადღესასწაულო დღეებში, ასევე ზოგადად არ არის რეკომენდებული. საერთოდ არ არის რეკომენდებული, რომ ბავშვს ჩაი დავალევინოთ შაქრით და მივცეთ დიდი რაოდენობით ტკბილეული. ყოველთვის ვცდილობთ, რომ ჯანმრთელობაზე ვიზრუნოთ პატარა ასაკიდან. მინიმალურად უნდა გამოვიყენოთ შაქრის შემცველი პროდუქტი.“
თამარ ჩადუნელის თქმით, ლაქტაციის დროს მონოდიეტების დაწყება არ შეიძლება:
„ლაქტაციის დროს მონოდიეტა და მკაცრი დიეტა თვითნებურად არაფრით არ შეიძლება. დედებს ვურჩევდი, რა თქმა უნდა, სწორ კვებას. ს​წორი კვება გულისხმობს დღეში 3-4-ჯერ კვებას. დღე დავიწყოთ საუზმით. საუზმეზე შეიძლება იყოს შედარებით მაღალკალორიული პროდუქტი, პური, ბურღულეული, ხილი. დღის მეორე ნახევარში წვნიანი, ხორცის პროდუქტები, სალათი, რძის პროდუქტები. ყველი უფრო დღის პირველ ნახევარში, რადგან შედარებით კალორიულია.“
„თვლიან, რომ ხილი კვება არ არის. საღამოს ორი ცალი მანდარინი, ვაშლი, თუ ადამიანს არ ჩავეკითხებით, თვლის, რომ არაფერი უჭამია. ნებისმიერი ხილი, თუნდაც ეს იყოს ტყემალი და ალუჩა, შეიცავს შაქარს. ხილი უნდა მივიღოთ დღის პირველ ნახევარში,“ - აღნიშნულ საკითხზე თამარ ჩადუნელმა ტელეკომპანია „ფორმულას“ გადაცემაში „დილა ფორმულაზე“ ისაუბრა.