7 საყოფაცხოვრებო საგანი, რომელსაც ყოველდღიურად ვიყენებთ, მაგრამ სათანადოდ არ ვასუფთავებთ
ყველა დიასახლისმა იცის, რომ სახლის დასუფთავება მნიშვნელოვანი საქმეა. მიუხედავად ამისა, ყველაზე სუფთა დიასახლისებსაც კი, შესაძლოა, გარკვეული დეტალები გამოეპაროთ და ზოგიერთი საყოფაცხოვრებო საგანი ყურადღების მიღმა დარჩეთ. ჩვენს სტატიაში 7 საყოფაცხოვრებო საგანს გაგაცნობთ, რომელთა სისუფთავეს დიასახლისები სათანადო ყურადღებას იშვიათად აქცევენ.
1. მრავალჯერადი გამოყენების ჩანთები
მრავალჯერადი გამოყენების ჩანთები საყიდლებზე სიარულისთვის იდეალურია, თუმცა კვლევებით დგინდება, რომ დიასახლისები მათ იშვიათად რეცხავენ. მსგავსი ტიპის ჩანთები ხშირად სხვადასხვა პროდუქტის შესაძენად გამოიყენება, რის გამოც პროდუქტების ნარჩენები ჩანთაში რჩება, ბაქტერიები ჩანთაში მრავლდება და ნებისმიერი ახალი პროდუქტის დაბინძურება შეუძლია. ჩანთის სისუფთავის შესანარჩუნებლად განსხვავებული ტიპის პროდუქტებისთვის განსხვავებული ჩანთები გამოიყენეთ. ჩანთები რეგულარულად გარეცხეთ სარეცხი საშუალებების გამოყენებით.
2. სამზარეულოს ჭურჭლის სახელურები
დიასახლისები ჭურჭლის სახელურებს, მაგალითად, ტაფის თავსახურის სახელურს, სათანადოდ იშვიათად რეცხავენ. სახელურებს პატარა ღარები აქვს, რომელშიც ნარჩენები გროვდება, რაც ბაქტერიების გამრავლებას უწყობს ხელს. ჭურჭლის სახელურების საფუძვლიანად გასაწმენდად ძმარი უნდა გამოიყენოთ.
3. საწური/საცერი
საწურსა და საცერს დიასახლისები ხშირად ისევე რეცხავენ, როგორც ჩვეულებრივ ჭურჭელს, მაგრამ იმის გამო, რომ მსგავსი ტიპის ჭურჭელს პატარა ნასვრეტები აქვს, ის განსხვავებულ რეცხვას საჭიროებს. საწურის ან საცერის სრულფასოვანი გასუფთავებისთვის ის ჭურჭლის სარეცხი საშუალებით შეზავებულ წყალში 15 წუთის განმავლობაში უნდა შეაყოვნოთ, რათა ნასვრეტებიდან ნარჩენები საბოლოოდ გამოვიდეს. შემდეგ საწური ონკანის ქვეშ მოათავსეთ და ჯაგრისით კარგად გახეხეთ.
4. ბლენდერი
ბლენდერის პირებში უამრავი ნარჩენი გროვდება, რის გამოც მისი სრულფასოვანი გარეცხვისთვის ბლენდერის თავი ნაწილებად დაშალეთ და ჭურჭლის სარეცხი საშუალებით გაზავებულ თბილ წყალში დააყოვნეთ, შემდეგ კი გამდინარე წყალში კარგად გარეცხეთ.
5. ცოცხი
ადამიანებს ხშირად ავიწყდებათ იმ ნივთების გაწმენდა, რომლებსაც სახლის დასუფთავებისთვის იყენებენ. ცოცხთან დაკავშირებითაც იმავე პრობლემას ვაწყდებით. ცოცხი უამრავ ნარჩენს იკრავს, როგორებიცაა: თმები, მტვერი და ნაგავი. ცოცხის სისუფთავის შესანარჩუნებლად ხელთათმანების გამოყენებით მას საგულდაგულოდ მოაცილეთ ზედმეტი ნარჩენები, შემდეგ კი თბილ საპნიან წყალში გააჩერეთ. ცოცხის გარეცხვის შემდეგ ის კარგად გააშრეთ და კვლავ გამოიყენეთ.
6. იატაკის საწმენდი ტილო
დიასახლისები ფიქრობენ, რომ წყლით სავსე ვედროში ან ონკანის ქვეშ დასველებული იატაკის საწმენდი ტილო სისუფთავეს მარტივად ინარჩუნებს, რაც არასწორია. იატაკის საწმენდი მუდმივად ტენიანია, რის გამოც ბაქტერიების გამრავლებისთვის იდეალურ სივრცეს ქმნის. თქვენ კი ამ ბაქტერიებს მთელ სახლში ავრცელებთ, როდესაც ფიქრობთ, რომ იატაკს წმენდთ და ასუფთავებთ. იატაკის საწმენდი ტილო გამოყენების შემდეგ საპნითა და წყლით კარგად უნდა გარეცხოთ, შეგიძლიათ გარეცხვისთვის სარეცხი საშუალებაც გამოიყენოთ. მნიშვნელოვანია, რომ გარეცხვის შემდეგ იატაკის საწმენდი კარგად გააშროთ. ამ ორი მარტივი ნაბიჯის გადადგმის შემდეგ ის სრულფასოვნად გაასუფთავებს სახლს და უსიამოვნო სუნიც არასდროს ექნება.
7. ჭურჭლის სარეცხი ღრუბელი
ჭურჭლის სარეცხი ღრუბელი ბაქტერიების გავრცელების ერთ-ერთი წყაროა. იდეალურ შემთხვევაში, გამოყენების შემდეგ ის სწრაფად უნდა ჩაანაცვლოთ ახალი ღრუბლით, თუმცა თუ ღრუბელს ხშირად იყენებთ, გირჩევთ ის საგულდაგულოდ გარეცხოთ გამოყენების შემდეგ, რათა მომდევნო გამოყენების დროს ჭურჭელი ბაქტერიებით არ დააბინძუროს.