„ეს არის სერიოზული შეცდომა, რომელსაც მშობლები ბავშვის აღზრდისას უშვებენ,“ - დეკანოზი თეოდორე გიგნაძე
დეკანოზმა თეოდორე გიგნაძემ ბავშვის აღზრდისას დაშვებული უმთავრესი შეცდომის შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ბავშვის თავისუფლების შეზღუდვა არ შეიძლება:
​მშობლების შეცდომა ბავშვის აღზრდისას არის ის, რომ მშობელი ცდილობს ბავშვის თავისუფლება შეზღუდოს. მისთვის ბავშვი არის პირველ რიგში ბავშვი და შემდეგ ადამიანი. ეს არის სერიოზული შეცდომა. ბავშვი ჯერ ადამიანია, ღვთის ხატია და მერეა ბავშვი. ამიტომ მისი თავისუფლების შეზღუდვა არ შეიძლება. ღმერთი ჩვენ არ გვზღუდავს არასდროს. არც ჩვენ არ გვაქვს უფლება შევზღუდოთ ვინმეს თავისუფლება, მათ შორის ბავშვის.“
მამა თეოდორეს თქმით, ბავშვის თავისუფლება მშობელმა სიკეთისკენ უნდა მიმართოს:
„აბა ​როგორ აღვზარდო ბავშვი, თავისუფლება თუ არ შევუზღუდე? ბავშვი ისე უნდა აღზარდო, რომ მისი თავისუფლება წარმართო სიკეთისკენ. ამაზე პასუხი არის ხოლმე ის, რომ ეს ძნელია. რა თქმა უნდა, ძნელია. ასევეა ცოლ-ქმარშიც ზუსტად. რაც ანგრევს ცოლ-ქმრულ ურთიერთობას, არის ის, რომ ისინი ერთმანეთს აღიქვამენ, როგორც საკუთრებას. როდესაც ცოლ-ქმარი მესაკუთრულად უყურებს ერთმანეთს, ისინი ერთმანეთს უზღუდავენ თავისუფლებას.“
„შენი დიპლომატიით, შენი ზრუნვით, შენი სიფაქიზით, შენი სიყვარულით უნდა ეცადო, რომ მეუღლის თავისუფლება წარმართო სიკეთისკენ. შემდეგი ​პრობლემა არის მოსმენის უუნარობა. მოვა ცოლი ჩემთან და მესაუბრება ქმარზე, პრობლემა აქვს. ადრე, ვუსმენდი ქალს და მეცოდებოდა, ვფიქრობდი, როგორი მონსტრი ქმარი ჰყავს-მეთქი სახლში. მერე მოვა ის მონსტრი და აღმოვაჩენ, რომ გადასარევი ადამიანია. ის იწყებს ლაპარაკს ცოლზე და მისი თქმით, ცოლია მონსტრი. აღმოჩნდა, რომ ერთმანეთი ეჩვენებათ მონსტრებად,“ - აღნიშნა მამა თეოდორემ.