„რატომღაც ყიფლიბანდი მშობლებისთვის საშიში უბანია, რეალურად ეს არ არის იმდენად საშიში,“ - პედიატრი ანა მაღრაძე
პედიატრმა ანა მაღრაძემ მშობლებს ჩვილის მოვლასთან დაკავშირებით საინტერესო რჩევები მისცა. მისი თქმით, ყიფლიბანდი არც ისე საშიში უბანია, როგორც ეს მშობლებს ჰგონიათ:
„რატომღაც ყიფლიბანდი მშობლებისთვის საშიში უბანია, რეალურად ეს არ არის იმდენად საშიში. დაბანილი ბავშვის გამშრალებისას, თუ არ მოხდება ძალიან უხეში ტრავმატიზება ამ უბნის, ყიფლიბანდის დაზიანებას ასე მარტივად ვერანაირად ვერ შეძლებთ. ახალშობილს თავი ძალიან მშვიდად შეგიძლიათ გაუმშრალოთ.“
ანა მაღრაძემ მშობლებს ჩვილის დაბანის შემდეგ ბავშვის სწორად გამშრალების წესებიც გააცნო:
​ბავშვის დაბანის შემდეგ პირსახოცი დაბლა დააფინეთ და ბავშვი კარგად შეფუთეთ. პირსახოცი უნდა იყოს თბილი და არ უნდა იყოს გარედან შემოტანილი. პირველ რიგში, ვიწყებთ თავის გამშრალებას. აუცილებელია, რომ ბანაობისას ნაოჭების კარგად დაბანა და შემდგომ გამშრალება. ბანაობის შემდეგ დღეში ერთხელ ვატენიანებთ ბავშვის კანს.“
„რაც შეეხება პამპერსის შიგნით გამოსაყენებელ საშუალებებს, ეს ყოველდღიურად აუცილებელი არ არის, განსაკუთრებით თუთიის შემცველი მალამოები. თვალების დამუშავება, თუ თვალის მხრივ ბავშვს გამონადენი არ აქვს, საჭირო არ არის. გამონადენის პერიოდში, თუ წამწამებზე არის ნადები და ის არის უხეში, ფიზიოლოგიური ხსნარით ან გადადუღებული წყლით უნდა დავასველოთ თვალი, ავიღოთ სტერილური მარლა და გავასუფთავოთ თვალი გარედან შიგნით,“ - აღნიშნულ საკითხზე ​ანა მაღრაძემ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დღე“ ისაუბრა.