„ომიკრონით ინფიცირებისგან კატეგორიულად ვერ გვიცავს ვერც ფაიზერი და ვერც ნებისმიერი სხვა ვაქცინა,“ - ივანე ჩხაიძე
იმუნიზაციის მრჩეველთა ეროვნული ტექნიკური ჯგუფის ხელმძღვანელმა, იაშვილის საავადმყოფოს სამედიცინო დირექტორმა, პროფესორმა ივანე ჩხაიძემ „მედიაცენტრ მთავარში“ ომიკრონის შტამის წინააღმდეგ ვაქცინების ეფექტიანობაზე ისაუბრა:
„როდესაც ვლაპარაკობთ ვაქცინების არაეფექტიანობაზე, ვაქცინების ეფექტიანობის შეფასების ორი ძირითადი კრიტერიუმი არსებობს: გვიცავს თუ არა ინფიცირებისგან და გვიცავს თუ არა დაავადების მძიმე მიმდინარეობისგან. ომიკრონთან დაკავშირებით, შესაძლებელია უკვე დარწმუნებით ითქვას, რომ ვაქცინა ვერ გვიცავს ინფიცირებისგან. ფაიზერის ორი დოზის გაკეთების შემდეგ ინფიცირებისგან დაცვა 33%-ია ნაცვლად 95%-ისა, რაც ჰქონდა ფაიზერის ვაქცინას ჩინური, ვუჰანის ვირუსის შემთხვევაში.“
ივანე ჩხაიძის თქმით, ფაიზერის ვაქცინა ვაქცინირებული ადამიანების მძიმე დაავადებისგან დაცვას კვლავ აგრძელებს:
„ფაიზერის ვაქცინის ორი დოზა აგრძელებს ვაქცინირებული ადამიანების დაცვას მძიმე შემთხვევების განვითარებისგან. ინფიცირებისგან კატეგორიულად ვერ გვიცავს ვერც ფაიზერი და ვერც ნებისმიერი სხვა ვაქცინა. ფაიზერის 33% არის დღემდე არსებულ ვაქცინებს შორის ყველაზე მაღალი პროცენტი. სხვა ვაქცინებს ეს მაჩვენებელიც არ აქვს.“
„როდესაც ვლაპარაკობთ, რომ ვაქცინები ვერ გვიცავს, საუბარია პირველ რიგში, ინფიცირებისგან თავის დაცვაზე და არა მძიმე მიმდინარეობისა და საავადმყოფოებში მოხვედრისგან დაცვაზე,“ - აღნიშნა ივანე ჩხაიძემ.