„ნუღარ პანიკობ, ეგ დრო უკვე წავიდა... ეს ინფექცია ბევრად უფრო მარტივია, ვიდრე საწყისი შტამები იყო,“- გიორგი ღოღობერიძე
ექიმმა გიორგი ღოღობერიძემ ომიკრონის სახლში მართვის წესებზე ისაუბრა და საზოგადოებას საინტერესო რჩევები მისცა.
„ბოლო დღეებში ბევრი ადამიანია ჩვენ გარშემო ინფიცირებული. ძალიან ბევრი პანიკობს. ბევრი უჩივის ხველას, სურდოს, სიცხის დაგდების პრობლემას. როგორ უნდა მართო ამ შემთხვევაში სწორად, მარტივად და სწრაფად? არ ღირს აქ პანიკა. ეს აბსოლუტურად მარტივი, ჩვეულებრივი ინფექციაა, რომელიც შეიძლება ითქვას, რომ ბოლო პერიოდში ჩვენთვის სერიოზულად აღქმადი დაავადება არ არის, როგორიც თავიდან იყო.“
გიორგი ღოღობერიძის თქმით, ომიკრონი 5 მთავარი სიმპტომით ამოიცნობა:
​მინდა გითხრა, როგორ გამოიცნო ომიკრონი ძალიან სწრაფად, რა გჭირდება, რაში არ დახარჯო ფული, რა გააკეთო სწრაფად და მარტივად. ომიკრონისთვის ტიპური ნიშანი არის სურდო. ხველა და გამოხატული სუნთქვის უკმარისობა ნამდვილად არ არის. ადამიანს აქვს სურდო, სხვა არაფერი. შეიძლება სიცხეც კი არ ჰქონდეს, ისე ჩაიაროს ინფექციამ. უმარტივესი შტამია. სურდო შეიძლება ჰქონდეს 10-დან 7 ინფიცირებულს. 68%-ს აქვს თავის ტკივილი, არის დაღლილობის განცდა, ცემინება. ბოლო პერიოდში ყელის ტკივილმაც მოიმატა.“
„ზოგიერთი ადამიანი, რომ გაიკეთებს ტესტს, დაუდგინდება კოვიდი, პანიკობს. დამშვიდდი, ეგ დრო უკვე წავიდა. ახლა ნუღარ პანიკობ. ეს ინფექცია ბევრად უფრო მარტივია, ვიდრე საწყისი შტამები იყო. ძალიან მარტივად ჩაივლის. რომც არ გაიგო, რომ კოვიდი გაქვს, ბევრად მარტივად ჩაივლის, ვიდრე როცა საქმის კურსში ხარ, რომ კოვიდი გაქვს, პანიკას იწყებ და ათას წამალს სვამ, რომელიც არაფერში არ გჭირდება. ფულს ყრი ტყუილად,“- აღნიშნა გიორგი ღოღობერიძემ.
სახლში ომიკრონის მკურნალობასთან დაკავშირებით დეტალურ რჩევებს გაეცანით თანდართულ ვიდეოში.