საგამოძიებო სამსახურმა მიმდინარე წლის 6 თებერვალს, განხორციელებული ახალშობილის გაყიდვის შემდეგ, დანაშაულებრივ სქემაში ჩართული შვიდივე პირი დააკავა, ხოლო, ახალშობილი დროებით მეთვალყურეობაში გადასცა სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს“, -  აღნიშნულია საგამოძიებო სამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
უწყების ცნობით, გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მეორე პრიმა მუხლის მესამე ნაწილით, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 14-დან 17-წლამდე ვადით.
ბავშვის მოვლასთან დაკავშირებით უფროსი თაობის რჩევებს გაგებით მოეკიდეთ და თავშეკავებით შეხვდით - ევგენი კომაროვსკის რჩევები ახალგაზრდა მშობლებს
პედიატრმა ევგენი კომაროვსკიმ ახალგაზრდა მშობლებს ურჩია, ბავშვის მოვლასთან დაკავშირებით უფროსი თაობის წარმომადგენლების რჩევებს გაგებით მოეკიდონ:
უფროსი თაობის წარმომადგენლები, სავარაუდოდ, აქტიურად შეეცდებიან ბავშვის მოვლის საკითხებზე საკუთარი გამოცდილების თქვენთვის გაზიარებას. მათი გამოცდილების მადლიერებით მიღების პარალელურად, აუცილებლად უნდა გაითვალისწინოთ, რომ ბოლო 20-40 წლის განმავლობაში ბავშვის მოვლის წესები და ტექნიკა პრინციპულად შეიცვალა.
თანამედროვე მშობლებს უამრავი დამხმარე საშუალება აქვთ, რაც მათ ცხოვრებას უმსუბუქებს: სარეცხი მანქანა, ერთჯერადი საფენები, მშრალი და სველი ხელსახოცები, რადიო და ვიდეო ძიძები, ელექტრონული თერმომეტრი, სტერილიზატორები, ფაფები, საბავშვო საკვების ფართო არჩევანი, თანამედროვე ტანსაცმელი (განსაკუთრებით ზამთრის), სათამაშოები, დასაბანი საშუალებები, საბავშვო კოსმეტიკა და სხვა უამრავი რამ, რაზეც თქვენი ბავშვების ბებოებს ოცნებაც კი არ შეეძლოთ. ისინი ვერც წარმოიდგენდნენ, რომ ზოგჯერ ბავშვის ავადობისას საავადმყოფოში წასვლა საჭირო არ იქნებოდა, რადგან სახლში დედებს ექნებოდათ ჰაერის დამატენიანებელი, საბავშვო ცხვირის წვეთები და ა.შ.
ბავშვის მოვლასთან დაკავშირებით უფროსი თაობის რჩევებს გაგებით მოეკიდეთ და თავშეკავებით შეხვდით, ნუ იქნებით ირონიულები და ნუ დაანახვებთ მათ თქვენს ირონიულ ღიმილს.
წარმოიდგინეთ, როგორ ინსტრუქციებს მისცემს პეიჯერის მფლობელი ადამიანს, რომელიც სმარტფონს იყენებს. წარმოიდგინეთ? მაშინ, გაიღიმეთ და უთხარით უფროს ადამიანს მადლობა.
თქვენ უნდა იმუშაოთ იმაზე, რომ თქვენს შვილებსა და თქვენი შვილების ბებიებს სრულიად სხვა გამოცდილება გაუზიაროთ: ეს თანამედროვე, ბედნიერი მშობლობის გამოცდილებაა, რომელიც არ გულისხმობს 24-საათიან მუხლჩაუხრელ შრომას, არამედ ბედნიერებას და სიამოვნებას ანიჭებს მშობელს.