უწყების ცნობით, გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მეორე პრიმა მუხლის მესამე ნაწილით, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 14-დან 17-წლამდე ვადით.
ახალგაზრდა მშობლების მთავარი შეცდომები, რომლებიც დროულად უნდა გამოსწორდეს - ევგენი კომაროვსკის რეკომენდაცია
ცნობილმა პედიატრმა ევგენი კომაროვსკიმ ახალგაზრდა მშობლების მიერ დაშვებული ყველაზე ხშირი შეცდომების შესახებ ისაუბრა და მშობლებს მათი გამოსწორებისკენ მოუწოდა.
ევგენი კომაროვსკის თქმით, თანამედროვე სამყაროში ბავშვის გაჩენას ლოგიკა, ინტელექტი და ჯანსაღი აზრის ქონა ესაჭიროება.
„21-ე საუკუნეში არ შეიძლება ქალი მარტო დავტოვოთ ბავშვთან დაკავშირებული პრობლემებისა და საკითხების გადაწყვეტისას,“ - განაცხადა ევგენი კომაროვსკიმ. პედიატრის თქმით, ყველაზე ნაკითხი და განათლებული დედაც შიშობს, რომ მის ახალშობილს რაღაც ცუდი დაემართება.
ახალგაზრდა მშობლების მიერ დაშვებულ ყველაზე მნიშვნელოვან შეცდომებზე საუბრისას ევგენი კომაროვსკიმ აღნიშნა, რომ ქმარი ცოლისადმი ყურადღებას მხოლოდ ბავშვის გაჩენის შემდეგ ავლენს და არა მისი ჩასახვისთანავე. ქალს განსაკუთრებული ყურადღება ამ ეტაპზეც ესაჭიროება. ევგენი კომაროვსკიმ შემაშფოთებელ სტატისტიკაზეც მიანიშნა, რომელიც აჩვენებს, რომ მეუღლეები ერთმანეთს ყველაზე ხშირად პირველი შვილის დაბადების შემდეგ შორდებიან. „ეს იმიტომ ხდება, რომ არ იცით, როგორ უნდა მოიქცეთ. მამაკაცები მთლიანად მოწყვეტილი არიან ბავშვთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღების პროცესს. ისინი ამაში არ მონაწილეობენ,“ - აღნიშნა ევგენი კომაროვსკიმ.
პედიატრის თქმით, ახალგაზრდა მშობლები ვერ იგებენ, რატომ ტირიან მათი შვილები. როგორც წესი, ამას ძალიან ბევრი მიზეზი აქვს. ბავშვი შეიძლება მის ახლოს ბუზის ჩაფრენის გამოც ატირდეს, ან ხელი ექავებოდეს და მხოლოდ ეს იყოს მისი ტირილის მიზეზი.
„ახალგაზრდა დედებს მხოლოდ ორი აზრი აწუხებთ: ბავშვი ტირის, რადგან შესცივდა, ან ტირის, რადგან მოშივდა. ბავშვი ტირის, დედა კი მას კვებავს, ბავშვს წყურვილის გრძნობა აწუხებს, დედა კი მას აჭმევს,“ - აღნიშნა ევგენი კომაროვსკიმ. პედიატრის თქმით, ქალი აუცილებლად უნდა გაეცნოს ხარისხიან ლიტერატურას ბავშვის აღზრდისა და მოვლის შესახებ, რათა ყველაფერი თავის ადგილას დადგეს და დედის უსაფუძვლო შფოთვა სწრაფად დასრულდეს.