საჭიროა თუ არა ბავშვებიც ვაქცინაცია კოვიდ 19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინით? - ევგენი კომაროვსკის პასუხი მშობლებს
საჭიროა თუ არა ბავშვებიც ვაქცინაცია კოვიდ 19-ის  საწინააღმდეგო ვაქცინით? - ევგენი კომაროვსკის პასუხი მშობლებს
პედიატრი ევგენი კომაროვსკი სოციალურ ქსელში კოვიდ-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინით ბავშვების აცრასთან დაკავშირებით მშობლების კითხვას პასუხობს:
​ამ კითხვაზე პირდაპირი და კონკრეტული პასუხი არის: „დიახ, ეს ერთმნიშვნელოვნად საჭიროა." ბავშვების ვაქცინაცია მნიშვნელოვნად გაზრდის პანდემიის შეჩერების შესაძლებლობებს. ბავშვები ინფექციის გავრცელების ერთ-ერთ მთავარ წყაროს წარმოადგენენ.“
„დღევანდელი მონაცემებით ხელმისაწვდომი ვაქცინების უდიდესი ნაწილის ბავშვებში გამოყენება დაშვებული არ არის. თუ ბავშვებისთვის ვაქცინაცია დაშვებულია, წადით ექიმთან ვიზიტზე და ბავშვები აცერით. კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, რომ ბავშვები ვირუსის გამავრცელებელ ერთ-ერთ ძლიერ მექანიზმს წარმოადგენენ. ბავშვებს ვირუსი მარტივად და ხშირად უსმიპტომოდ გადააქვთ, მაგრამ ისინი ბებიებისა და ბაბუების ინფიცირების წყაროს წარმოადგენენ. კიდევ ერთხელ ვამბობ, რომ ბავშვები ერთმნიშვნელოვნად უნდა აიცრან. გააკეთეთ სწორი დასკვნები,“ - ​აღნიშნავს ევგენი კომაროვსკი.