„ზოგიერთ ოჯახს აქვს ეს ტენდენცია, რომ ბავშვს წამოარტყას, დაუყვიროს... არ შეეფერება ეს ჩვენს პედაგოგიკას,“ - შალვა ამონაშვილი
აკადემიკოსმა შალვა ამონაშვილმა მშობლებს ურჩია, სკოლასთან დაკავშირებული პრობლემები ბავშვთან დიალოგის გზით მოაგვარონ:
„თუ ბავშვი გეტყვით თქვენ, რომ მე ხვალ სკოლაში წასვლა აღარ მინდა, რომელი ჭკვიანი დედა ეტყვის იმას, რომ აღარ გინდა და მაშინ ითამაშე აგერ, კნუტები არიან სახლში და მათთან ითამაშე და იყავი როგორც გინდაო. რომელი მამა ეტყვის ამას ბავშვს?! იქნებ დავსხდეთ, ბრძნულად განვიხილოთ, რატომ არ გვინდა სკოლა? რითი შეგვაწუხა სკოლამ? ამხანაგები არ გვყავს კარგი? გზა არის ძალიან შორი? როდესაც ამ მიზეზს გამოვამზეურებთ, ადვილად შეიძლება განუმარტო ბავშვს როგორ შეიძლება ამ მიზეზის მოშორება. ჩვენ მიზეზებს არ ვამზეურებთ და პირდაპირ ვეუბნებით ბავშვს: როგორთუ არ გინდა სკოლაში?! ზოგჯერ ვეუბნებით: კარგი, ნუ წახვალ! ერთიც და მეორეც არასერიოზული მოქმედებაა. გამოვარკვიოთ მიზეზები და რაღაცას გამოვიგონებთ ჩვენ.
არ იყოს ჩხუბი, არ იყოს ნერვიულობა, არ იყოს ძალდატანება, არ იყოს წივილ-კივილი, არ იყოს ბავშვის ცემა! დიდი ბოდიში, მაგრამ ზოგიერთ ოჯახს აქვს ეს ტენდენცია, რომ ბავშვს წამოარტყას, დაუყვიროს, დასაჯოს ამგვარად. ეს აღარ არის ჩვენი ბავშვებისთვის ღირსება. არ შეეფერება ჩვენს პედაგოგიკას, ჩვენს დღევანდელს ცხოვრებას ასეთი ქცევები.
ეს წარსულს ჩავაბაროთ. გოგებაშვილიც ამბობდა, ეს არ გააკეთოთო. ეს იყო მეცხრამეტე საუკუნე და მეოცე საუკუნის დასაწყისი. XXI საუკუნეში, ჩემო ძვირფასებო, ასეთი მეთოდები ნიშნავს იმას, რომ ჭაში ჩავცვივდეთ,“- აღნიშნა შალვა ამონაშვილმა.
„ბავშვს ზღვიდან ამოსვლის შემდეგ ერთხელ მაინც აუცილებლად უნდა გადავავლოთ წყალი,“ - პედიატრი თემურ მიქელაძე
პედიატრმა თემურ მიქელაძემ ზაფხულში ბავშვთა და მოზარდთა ჰიგიენის წესების შესახებ ისაუბრა, რომლებიც აუცილებლად უნდა დავიცვათ. მან აღნიშნა, რომ კანის გამოშრობის თავიდან ასაცილებლად, ბავშვები სითხეებით უნდა დავტვირთოთ:
„მაღალი ტემპერატურის დროს, როდესაც ​ბავშვები მიდიან ზღვის კურორტებზე, კანი შეიძლება გამოშრეს. ეს შეიძლება მოხდეს მთაშიც, რა თქმა უნდა. ექიმებმა მშობლებს რეკომენდაცია უნდა მივცეთ სითხეებით დატვირთვით დავატენიანოთ თუ ზოგ შემთხვევაში გამოვიყენოთ დამატენიანებელი. ზაფხულის პერიოდში ჩვენ დამატენიანებელ საშუალებებს ვერიდებით. პირველ რიგში, არის მაინც გარუჯვა. გარუჯვისთვის აუცილებელია ბავშვები დავიცვათ პირდაპირი მოქმედების მზის სხივებისგან. აუცილებელია სპეციალური დამცავი საშუალებების გამოყენება, განსაკუთრებით იმ ბავშვებში, რომლებსაც ჭრელი აქვთ კანი, უფრო მეტად თეთრები არიან.“
თემურ მიქელაძის თქმით, მოუვლელი კანი მარტივად შეიძლება დაინფიცირდეს:
„თუ კანი არ იქნა მოვლილი, შეიძლება ის დაინფიცირდეს. იყოს სხვადასხვა ჩირქოვანი ინფექციების, სტაფილო ან სტრეპტოდერმების წყარო, რომელთა მომართვიანობა, როგორც წესი, ზაფხულის პერიოდში იზრდება. კანის გამონაყარი მაინც ასოცირდება ზღვის კურორტებთან ან მტკნარი წყლის კურორტებთან. აქ აუცილებელია, რომ ეს სანაპიროები მაქსიმალურად იყოს მოვლილი.“
თემურ მიქელაძემ აღნიშნა, რომ დაბინძურებული ზღვის სანაპიროები ხშირად ხდება ენტეროვირუსებითა და ნაწლავთა ვირუსული ინფექციებით დაავადების მიზეზი:
„ბოლო პერიოდში საქართველოში ზღვის სანაპიროები უკვე მოვლილი ხდება. 5-10 წლის წინ იყო კატასტროფული მდგომარეობა. სანაპიროზე იყო ფეკალიები, ბავშვის საფენები. ხანდახან ეს ახლაც არის, რა თქმა უნდა. ​განსაკუთრებით ეს ეხება ურეკის სანაპიროს. სწორედ აქედან მოდიან პაციენტები ნაწლავთა ვირუსული ინფექციებით, ენტეროვირუსული ინფექციებით, კანის ჩირქოვანი დაზიანებებით. კანის ჩირქოვანი დაზიანების ძირითადი გამომწვევი სტრეპტოკოკია. სტრეპტოკოკმა შეიძლება დააზიანოს თირკმელები, გული, ნუშურა ჯირკვლები.“
„კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, რომ აუცილებელია პირადი ჰიგიენური ნორმების დაცვა ასეთ კურორტებზე. ბავშვს ზღვიდან ამოსვლის შემდეგ ერთხელ მაინც აუცილებლად უნდა გადავავლოთ წყალი. ​ხშირად უნდა იბანაოს ბავშვმა ზაფხულის პერიოდში, დილას ან საღამოს მაინც გამდინარე წყლით და არა რეზერვუარში დაგროვილი წყლით. ბავშვს უნდა გადავავლოთ თბილი წყალი. არც ცხელი და არც უკიდურესად ცივი არ უნდა იყოს წყალი,“ - აღნიშნულ საკითხებზე თემურ მიქელაძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.