​ენისა და მეტყველების თერაპევტმა ანკა შამათავამ ის აუცილებელი პირობები დაასახელა, რომელიც ენისა და მეტყველების განვითარებისთვის არის საჭირო:„რა არის აუცილებელი პირობა ენისა და მეტყველების განვითარების...
„ზაფხულის პერიოდში კიდევ უფრო მეტია დედის რძის დატვირთვა ბავშვისთვის სარგებლის მოტანის კუთხით,“ - პედიატრი ნინო თოთაძე
​​პედიატრმა ნინო თოთაძემ ჩვილი ბავშვის კვების შესახებ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ პირველად ბავშვს დამატებითი საკვები მხოლოდ 5-10 გრამის რაოდენობით უნდა გავასინჯოთ:
„მაქსიმუმი, რაც პირველი გასინჯვა შეიძლება მოხდეს პროდუქტის, ეს არის 5-10 გრამი. დაუშვებელია ორი ახალი პროდუქტის ერთად გასინჯვა. ჩვენ არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ჯერ კიდევ არ არის ბავშვის საჭმლის მომნელებელი სისტემა კარგად ჩამოყალიბებული. ორი პროდუქტის გასინჯვის შემთხვევაში ორგანიზმს შეუძლია გაუჭირდეს გადამუშავება. თუ ალერგიული პროცესი გვექნა, ძნელი გასარჩევია, რომელი პროდუქტია ალერგიული. ამიტომ ეს უნდა მოხდეს ძალიან თანმიმდევრულად. მეორე დღეს შეიძლება 3-4 სადილის კოვზით შეიცვალოს საკვების რაოდენობა. მიუხედავად იმისა, რომ დამატები კვება უმნიშვნელოვანესია, ​ძუძუთი კვებას ვაგრძელებთ ორი წლის ასაკამდე. ორი წლის შემდეგ სასურველია, რომ ძუძუთი კვება შეწყდეს.“
ნინო თოთაძის თქმით, საბავშვო ორცხობილები მთელმარცვლიანი ბურღულეულისგან უნდა იყოს ნაწარმოები:
„როდესაც ჩვენ ვსაუბრობთ ბურღულეულის პროდუქტზე, ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ყველა პროდუქტი იყოს მთელმარცვლიანი ბურღულეულისგან ნაწარმოები. ეს არის ყველაზე საყურადღებო ნებისმიერი ასაკის ბავშვისთვის. პირველი მოთხოვნა მაინც არის პროდუქტის ეტიკეტის შესაბამისობა ბავშვთა ასაკთან. წლამდე ასაკში მე გამიჭირდება რეკომენდაცია მივცე სახლში მომზადებულ ორცხობილებს, იმიტომ, რომ გაუჭირდება მშობელს დოზირება ცხიმისა და შაქრის რაოდენობის.“
„ძროხის რძე ძალიან ცხიმიანია, მისი მიღება განზავების გარეშე, განსაკუთრებით 1-2 წლამდე ასაკის ბავშვებში, არ არის რეკომენდებული. ძალიან მნიშვნელოვანია წყალიც. წყალი უნდა მივცეთ ბავშვს ექვსი თვის ასაკიდან. ექვს თვემდე დედის რძე ბავშვს აბსოლუტურად ყოფნის. მშობლები ხშირად სვამენ კითხვას: ზაფხულის პერიოდია და ხომ არ მივცეთ ბავშვს დამატებით წყალი? თუ ჰიდრატაციის რაიმე პრობლემაა, შეიძლება ექიმის რჩევით ეს გადაწყვეტილება მივიღოთ. დედის რძე აბსოლუტურად უზრუნველყოფს წყლით ბავშვს. ​ზაფხულის პერიოდში კიდევ უფრო მეტია მისი დატვირთვა ბავშვისთვის სარგებლის მოტანის კუთხით. ექვსი თვის შემდეგ, იწყებს რა ბავშვი დამატებით კვებას, ერთ-ერთ ყველაზე სასურველ სასმელად შემოდის წყალი,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ნინო თოთაძემ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „ანატომია“ ისაუბრა.