„როდესაც ბავშვი თამაშობს და ჩვენ უბრალოდ იქვე ვიმყოფებით, ეს არ არის კომუნიკაცია,“ - ენისა...
​ენისა და მეტყველების თერაპევტმა ანკა შამათავამ ის აუცილებელი პირობები დაასახელა, რომელიც ენისა და მეტყველების განვითარებისთვის არის საჭირო:„რა არის აუცილებელი პირობა ენისა და მეტყველების განვითარების...
„ოთხ საათზე მეტი ხნის განმავლობაში პამპერსი არ უნდა ეკეთოს ბავშვს, რადგან ის ხდება ინფექციის წყარო,“ - პედიატრი მაია ქაჩლიშვილი
პედიატრმა მაია ქაჩლიშვილმა ჩვილი ბავშვის ჰიგიენის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მან უფროსებს მოუწოდა, რომ საგარეო ფეხსაცმლით არ შევიდნენ სახლში, თუ იქ ჩვილი ბავშვი იმყოფება:
​ჩვილი ბავშვი რომ დაიბადება, შესაშური ჰიგიენა უნდა დადგეს ოჯახში. ხშირია, რომ ადამიანები ფეხსაცმელს არ იხდიან სახლში შესვლის დროს. როდესაც ბავშვები ფოფხავენ იტაკზე, ხალიჩაზე და იქ ფეხი ხვდება, ეს არის ზუსტად შემდეგ ინფექციის წყარო. ბავშვის საწოვარები და ბავშვის ინვენტარი აუცილებლად უნდა იყოს ცალკე. ბავშვს აქვს თავისი კოვზი, თავისი ჯამი, თავისი თეფში, თავისი ქვაბი, თავისი რამოდენიმე სახის საწოვარა. ესენი მუშავდება აუცილებლად საბავშვო სპეციალური ხსნარით.“
მაია ქაჩლიშვილის თქმით, ბავშვს საბავშვო საფენი ოთხს საათზე მეტხანს არ უნდა ეკეთოს:
​ოთხ საათზე მეტი ხნის განმავლობაში პამპერსი არ უნდა ეკეთოს ბავშვს, იმიტომ, რომ ის ხდება ინფექციის წყარო. ის ნაწლავური ინფექციები, რომელსაც ჰქვია „ჭუჭყიანი ხელების დაავადება,“ ძალიან ხშირია ბავშვებში. კორონავირუსის დროს, როდესაც საბავშვო ბაღები, სკოლები არ იყო და ყველა ბავშვი სახლში იჯდა, იყო ნაწლავური ინფექციები, რომელიც სახლიდან მოდიოდა დაბინძურებული ხელით, დაბინძურებული ფეხით, დაბინძურებული სათამაშოთი და საწოვარით.“
​ბავშვის სასუნთქი გზების ჰიგიენა აუცილებლად უნდა იყოს ყოველდღიურად 3-4-ჯერ დღეში. ის არის ინფექციის რეზერვუარი. უნდა მოხდეს მისი ჩარეცხვა ფიზიოლოგიური ხსნარით. მინიმუმ ორი მილილიტრი ხსნარით დღეში 4-5-ჯერ უნდა მოხდეს ორივე ნესტოში მისი გამოსუფთავება,“ - აღნიშნულ საკითხებზე მაია ქაჩლიშვილმა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბარა.