„ისეთი საბავშვო ბაღი უნდა შეარჩიოთ, სადაც ბავშვის გართობაზე კი არა, მის განვითარებაზე არიან ორიენტირებულები,“ - თამარ გაგოშიძე
ნეიროფსიქოლოგმა თამარ გაგოშიძემ მშობლებს საბავშვო ბაღის სწორად შერჩევასთან დაკავშირებით საინტერესო რჩევები მისცა:
​საბავშვო ბაღის მთავარი ფუნქცია არის ბავშვის სკოლისთვის და მომავალი ცხოვრებისთვის მომზადება. მომავალი ცხოვრებისთვის მომზადების აქტივობა ბავშვისთვის არის თამაში. მომავალი ცხოვრებისთვის მომზადება ნიშნავს ბავშვის თვითკომპეტენტურობის განცდას. ბავშვმა იცის, რომ ის შეძლებს დაბრკოლების გადალახვას. ისეთი საბავშვო ბაღი უნდა შევარჩიოთ, სადაც ბავშვის გართობაზე კი არა, მის განვითარებაზე არიან ორიენტირებულები.“
თამარ გაგოშიძის თქმით, ბავშვისთვის თამაშს გართობის ფუნქცია არ აქვს:
„შეიძლება ვიღაცას ეგონოს, რომ როდესაც ჩვენ ვახსენებთ თამაშს, მას აქვს გართობის ფუნქცია. ამ ასაკში თამაშს არ აქვს გართობის ფუნქცია. ​ექვს წლამდე ასაკის ბავშვისთვის თამაში არის წამყვანი აქტივობა. როგორც ჩვენთვის არის შრომა, ასევე არის მათთვის წამყვანი აქტივობა თამაში.“
„ბავშვს ეტყობა, თუ მისთვის საბავშვო ბაღი კარგი გარემოა. ​ის ბედნიერია, კმაყოფილია, არ წუწუნებს, სიხარულით გარბის ბაღში. ეს ნიშნავს, რომ ბავშვი მისთვის ადეკვატურ გარემოში იმყოფება. ძალიან საინტერესოა კულტურალური განსხვავებები. ქართველი დედა მასწავლებელს ეკითხება: რა ჭამა ბავშვმა? რამე ხომ არ მოუვიდა? რატომ არის დასვრილი? რატომ არის აჩეჩილ-დაჩეჩილი? ფრანგი და ამერიკელი დედა ეკითხება: როგორ იყო მთელი დღის განმავლობაში? რა ისწავლა ჩემმა შვილმა? როგორ ხასიათზე იყო? ჭამა და დასვრილია თუ არა, იმას ნაკლებად აინტერესებს. რა თქმა უნდა, ჰიგიენის დაცვა საბავშვო ბაღში არის აუცილებელი, მაგრამ არასაკმარისი პირობა. ბავშვის მოვლა არ არის საბავშვო ბაღის ფუნქცია, მისი ფუნქცია არის ბავშვის განვითარების ხელშეწყობა, - განაცხადა თამარ გაგოშიძემ.