„ზოგიერთი ქმედება, რასაც ადამიანები ვირუსის პრევენციის მიზნით აკეთებენ, გადაჭარბებულია და არც არის აუცილებელი“
„ძალიან დიდი გამოხმაურება აქვს გერმანელი მეცნიერების მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგებს. შეგახსენებთ, რომ ამ კვლევის თანახმად, ვირუსის გადაცემა ძირითადად ახლო კონტაქტით ხდება და ზედაპირებიდან უფრო იშვიათად. ამ კვლევის გამო არ უნდა მოვადუნოთ ყურადღება ხელის და ზედაპირების ჰიგიენის მიმართ. ეს ისედაც ცხადი იყო, რომ გადაცემის ყველაზე მაღალი ალბათობა ადამიანიდან ადამიანზე პირდაპირი კონტაქტის დროს არის და ზედაპირებზე შეხებით რისკი ნაკლებია. ჩვენ ისედაც ვამბობდით, რომ ზოგიერთი ქმედება, რასაც ადამიანები ვირუსის პრევენციის მიზნით აკეთებენ (მაგალითად, სახლში მიტანილი პროდუქტის შეფუთვების დეზინფექცია, ყოველ ჯერზე ფეხსაცმლის რეცხვა და ა.შ.) გადაჭარბებულია და ვერც რეალურ შედეგს დებს და არც არის აუცილებელი. თუმცა, ზომიერების და რაციონალურობის ფარგლებში არ უნდა შევამციროთ ზედაპირების და ხელის ჰიგიენის პროცედურები და მიზეზად ეს კვლევა არ უნდა გახდეს.“
ამის შესახებ სოციალურ ქსელში ინფექციონისტი მაია ბუწაშვილი წერს.
Momsedu.ge-მ თქვენთვის, ქალებისთვის შექმნა ახალი სივრცე, სადაც ყველაზე მცოდნე დედები იყრიან თავს. Მოიწონეთ გვერდი Momsedu.ge - მცოდნე დედებისთვის